Gaz ziemny a ochrona środowiska

Ekologia to jeden z powodów, dla którego warto wybrać gaz ziemny. Rozważając odejście od węgla, dobrze przyjrzeć się czynnikom, które sprawiają, że błękitne paliwo wypada wyjątkowo dobrze na tle innych paliw kopalnych. Chodzi nie tylko o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Dobry krok ku zeroemisyjnej gospodarce. Szkodliwość gazu ziemnego jest dużo niższa niż innych paliw kopalnych

Czy gaz ziemny jest ekologiczny?

Spośród paliw kopalnych, to gaz ziemny jest wyborem najbardziej sprzyjającym ochronie środowiska. Stanowi on pierwotne źródło energii, co oznacza, że pozyskuje się go bezpośrednio z naturalnych zasobów i wykorzystuje w niezmienionym stanie.

Co więcej, gaz ziemny nie potrzebuje dodatkowej obróbki, przetwarzania na energię wtórną czy uzdatniania. Dzięki temu nie wymaga on budowania dodatkowej infrastruktury, która mogłaby wywołać szkodliwe dla środowiska skutki. Samo wydobywanie i transportowanie tego paliwa nie niesie za sobą żadnych zagrożeń.

Gaz ziemny przyczynia się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy my i nasi bliscy, ale będą oddychać i przyszłe pokolenia.

Dlaczego gaz ziemny to sprzymierzeniec w walce o lepsze powietrze? Przeczytaj w tekście „Wstrzymaj oddech. Problem smogu w Polsce – skala i przeciwdziałanie“.

Czy spalanie gazu ziemnego jest szkodliwe w gospodarstwie domowym?

Zacznijmy od pozytywnych aspektów użytkowania gazu ziemnego w domu. Szkodliwość gazu ziemnego jest dużo mniejsza nich innych paliw kopalnych, ponieważ jego użycie oznacza mniejszą emisję zanieczyszczeń. To za sprawą metanu który znajduje się w składzie gazu i uniemożliwia powstawanie produktów szkodliwych dla środowiska, takich jak dwutlenek siarki, sadza, popiół, żużel i pyły. Wymienione związki i substancje wpływają na degradację lasów, zakwaszenie wód, gleby oraz stan zdrowia i samopoczucie.

Przy wykorzystaniu gazu ziemnego jako ogrzewania nie ma możliwości powstawania sadzy w kominie, a więc unikamy ryzyka zapalenia przewodu kominowego. W dodatku, podczas obsługi tradycyjnego kotła węglowego, dochodzi do zapylania domu czy mieszkania, co też negatywnie odbija się na zdrowiu mieszkańców.

Wspólne dobro mniejsze zanieczyszczenia powietrza

Dwutlenek węgla w zbyt wysokim stężeniu to poważne zagrożenie dla całego środowiska. Wybierając gaz ziemny, stawiamy na 30% mniejszą emisję CO2 niż w przypadku oleju opałowego i 50% mniejszą niż przy stosowaniu węgla. W związku z tym, jako bardziej ekologiczna alternatywa, zapobiega on powstawaniu zmian w środowisku, takim jak efekt cieplarniany czy kwaśne deszcze, które powstają m.in. za sprawą emisji tlenków azotu. W przypadku spalania oleju lub węgla powstaje ich od 20% do 60% więcej.

Gaz ziemny pozytywnie wpływa na środowisko również dzięki systemowi podziemnych gazociągów. Podczas transportu nie wykorzystuje się zatem transportu lądowego, co obniża zawartość spalin w atmosferze i odciąża drogi publiczne.

Podsumowując – gaz ziemny jest przyjazny środowisku nie tylko w procesie spalania, ale i podczas wytwarzania i transportu. Na tle innych paliw kopalnych przedstawia się zdecydowanie najkorzystniej. Co prawda potrzeba zazielenienia polskiej gospodarki jest ogromna, ale na ten moment energia wiatrowa i inne OZE nie dają nam jeszcze bezpieczeństwa energetycznego. Błękitne paliwo długo będzie dobrym paliwem przejściowym.

Chcesz wiedzieć więcej? Poznaj 3 powody, dla których światowa gospodarka szybko nie zrezygnuje z gazu ziemnego.

Przeczytaj również:

Wpadamy w lukę węglową. Energia z gazu ziemnego może być ratunkiem

Emisja CO2 w Polsce – najnowsze dane

Ślad węglowy – kto go liczy, z tym się liczą

Gaz ziemny i zielony wodór – wizje polskiej gospodarki