Ile kosztuje instalacja LNG? Sprawdź!

Zmiana paliwa zasilającego proces produkcyjny w danym przedsiębiorstwie wiąże się ze sporą logistyką, ale też najczęściej ze znaczną inwestycją. “Znaczną”, czyli jaką? Jaki jest koszt inwestycji w instalację LNG oraz jej serwisowanie?

Czynników warunkujących finalny koszt jest wiele. Zapoznanie się z nimi pomoże oszacować, jak w zależności od konkretnej sytuacji będzie się kształtować cena wdrożenia instalacji.

Co decyduje o tym, jaka jest cena instalacji LNG?

Wielkość przedsiębiorstwa i przedmiot projektu

To podstawowy czynnik mający kluczowy wpływ na inwestycję, a co za tym idzie na finalny koszt. W skrócie – im większe przedsiębiorstwo, większe zapotrzebowanie na energię, a więc i większa instalacja – tym  większe koszty. Skala projektu ma więc znaczenie decydujące. Pamiętajmy, że największy koszt stanowią urządzenia, a zwłaszcza kriogeniczne, dwupłaszczowe, izolowane zbiorniki, których cena wyrażana jest w setkach tysięcy złotych za jedną sztukę.

cena instalacji lng

Warunki prowadzenia projektu

Nie bez znaczenia pozostaje również to, w jakiej lokalizacji wdrażana będzie instalacja LNG, jakie są uwarunkowania środowiskowe oraz inne warunki/parametry  mogące skomplikować logistykę dostaw. Stosunek kosztów prac ziemnych i konstrukcyjnych do instalacji LNG jest zmienny, zależny od ilości magazynowanego LNG. Zazwyczaj jednak prace te stanowią 1/5 kosztów instalacji LNG.

Pośród istotnych kwestii kształtujących cenę, należy wziąć pod uwagę również możliwość wykorzystania używanych urządzeń do budowy instalacji. DUON jest w posiadaniu zarówno nowych, jak i używanych urządzeń spełniających oczekiwania Klienta co do ich wydajności i trwałości. Nie ma żadnych technicznych przeszkód, by po renowacji, dostosowaniu na potrzeby danego projektu użyć ich ponownie.

Koszty instalacji LNG można wyliczyć w milionach złotych, zaczynając od 1,5 mln w przypadku prostej i małej instalacji LNG (pod kątem wydajności), a kończąc na kilku milionach dla wielozbiornikowych instalacji LNG zaliczanych do zakładów o podwyższonym i dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej.

Modele finansowania instalacji LNG

Na rynku dostępnych mamy kilka elastycznych form finansowania inwestycji w instalację gazową. Najpopularniejszą formą jest dzierżawa instalacji. Zarówno w przypadku, gdy instalacje zasilają tylko jeden zakład lub rozliczanie następuje zgodnie z taryfą, a w przypadku gdy instalacja jest budowana w celu zasilania większego obszaru (np. gminy), klient nie płaci za wykonanie instalacji, a jedynie za zużyty gaz.

Instalacja LNG – cena serwisowania

Na tak postawione pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Podobnie, jak w przypadku samej inwestycji, jest to uzależnione od złożoności instalacji LNG, która co do zasady na pewno będzie składać się przynajmniej z jednego zbiornika kriogenicznego, parownicy odbudowy ciśnienia, minimum dwóch parownic produktowych i stacji gazowej wraz z automatyką. Zwiększanie złożoności poszczególnych komponentów instalacji będzie wiązało się ze wzrostem nakładów pakietów serwisowych.

Jednak można wydzielić ponoszone koszty stałe i są to koszty związane z: oględzinami stacji, pomiarami elektrycznymi, przeglądami okresowymi, wykonywaniem nastaw i regulacji urządzeń, serwisem metrologicznym, automatyki i telemetrii.

sprawdź zalety LNG

Co wpływa na zmianę cen instalacji LNG?

Elementem, który niewątpliwie wpływa na zmienność opłat serwisowych jest wiek instalacji LNG. Oczywiście w początkowej fazie zmienność kosztów jest niewielka, gdyż wynikają one z udzielonych gwarancji na poszczególne urządzenia, niemniej z wiekiem instalacji koszty serwisu rosną, do określonego poziomu wynikającego z wspomnianego powyżej systemu zapobiegania powstawaniu awarii. Niezależnie od dołożonej staranności należy liczyć się również z nieprzewidzianymi awariami.

Koszty serwisu najczęściej ujęte są w opłacie za gaz, co sprawia, że klient nie ponosi za to dodatkowych nakładów finansowych (bez względu na to, czy serwis wymaga wymiany lub naprawy większego urządzenia czy drobiazgu, np. zaworu).

porozmawiaj z ekspertem
Kategorie
Dla firmy
Tagi
cena gazu cena LNG