Jak wygląda proces budowy instalacji LNG?

Zasilanie LNG wymaga odpowiedniej infrastruktury w postaci przyzakładowej instalacji regazyfikacji LNG. Jak w przypadku każdej instalacji energetycznej, kluczowe jest tu bezpieczeństwo, jakość wykonania, ale także czas i wygoda inwestora. Jak wygląda proces budowy instalacji LNG, jak przebiega budowa oraz jak może tobie pomóc doświadczenie ekspertów?

Instalacja LNG – jak to działa?

Końcówka lutego br. sprawiła, że popularność LNG, zarówno w ujęciu globalnym, jak i w przypadku poszczególnych przedsiębiorstw zdecydowanie wzrosła/rośnie.. Dziś wybór tej formy gazu staje się ważną alternatywą. Tym samym wzrasta liczba zapytań o dostawy tego paliwa. Wdrożenie LNG możliwe jest jedynie w przypadku postawienia instalacji LNG. Dlatego warto przypomnieć, jak zbudowana jest instalacja LNG.

Nowej instalacji LNG nie trzeba budować we własnym zakresie i w którą nie trzeba inwestować – można ją wydzierżawić od dostawcy paliwa. Szczegółowy opis całej instalacji znajduje się w osobnym artykule – budowa instalacji LNG.

instalacja-stacja-lng-duon

Etapy inwestycji – krok po kroku

Zanim zapadnie finalna decyzja, każdorazowo niezbędna jest szczegółowa analiza potrzeb Klienta? i stworzenie ramowej koncepcji zastosowania LNG w danej lokalizacji.

kwadrat 1100x1100 kopia 2 (3)

Po etapie podjęcia decyzji, czas na rozpoczęcie działań związanych z wdrożeniem instalacji. Początkową fazą inwestycji są wszelkie kwestie formalne, w tym decyzje administracyjne niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. 

Mowa tu o uzyskaniu decyzji środowiskowej, warunków zabudowy w przypadku braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz najważniejszym elemencie – projekcie budowlanym. 

Po wystąpieniu, uzyskaniu i uprawomocnieniu decyzji o pozwoleniu na budowę rozpoczyna się etap budowy, czyli wszelkich prac budowlano-montażowych. Proces budowy kończy etap certyfikacji, odbiorów, zezwoleń i dopuszczeń, zwieńczony pozwoleniem na użytkowanie.

Pamiętajmy, że poszczególne procesy mogą jednak odbywać się jednocześnie, a ich sumaryczny czas uzyskania przy sprzyjających warunkach, wynosi około 10 miesięcy o ile uchwalony jest MZPZ, a inwestycja nie dotyczy zakładu o zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii.

etapy budowy stacji LNG

Proces inwestycyjny – ile trwa?

Proces inwestycyjny, poszczególne jego etapy, są zależne od wielu czynników. Przy sprzyjających warunkach lokalizacyjnych i administracyjno-prawnych jesteśmy w stanie zrealizować inwestycję nawet w 10 miesięcy!

Zazwyczaj jednak z uwagi na przedłużające się postępowania administracyjne budowa instalacji LNG to około 12 do 15 miesięcy od podpisania Umowy z Klientem, a to zdecydowanie krótszy okres niż w przypadku przyłączenia do gazu sieciowego, który może trwać nawet kilka lat i wymaga przejścia przez wiele formalności, co z kolei bez fachowego wsparcia może okazać się sporym wyzwaniem. 

W przypadku braku sieci gazowej w danej lokalizacji należy rozważyć zastosowanie LNG. Czas budowy nowej sieci to ok 40-50 miesięcy.

Finalna długość procesu inwestycyjnego jest zależna również od rodzaju podpisanej umowy i wynikającej z niej odpowiedzialności za poszczególne prace (określenie po czyjej stronie znajdą się poszczególne zadania). Jeżeli Klient ma możliwość realizacji określonych prac we własnym zakresie i obie strony uznają, że przyspieszy to działania, to może to oczywiście uczynić – ważne, by racjonalnie podzielić określone zadania i minimalizować ryzyko opóźnień. Jednak każdy przypadek jest indywidualny i nie można jasno określić, która ścieżka będzie tą krótszą – dlatego tak ważne są początkowe etapy, na których można te kwestie ustalić. Również wykonanie części zadań we własnym zakresie powinno proces skrócić.

ile kosztuje instalacja na gaz

Jak ustrzec się opóźnień?

Przede wszystkim, wybierając doświadczonego Partnera, którego wsparcie pomoże wyjść z każdej, nawet najbardziej wymagającej sytuacji.

Już pierwsze tygodnie po wyborze wykonawcy powinny potwierdzą właściwość wyboru. Terminowe działania, zgodnie z założonym harmonogramem, proaktywność w działaniach oraz inicjatywa w rozwiązaniu problemów klienta.

CTA 1005 px (1)
Kategorie
Dla firmy