Brak gazociągu to nie problem dla firm. Dlaczego warto postawić na instalację LNG?

Twoja firma leży z dala od gazociągu, operator odmawia wydania warunków przyłączenia do sieci dystrybucji gazu lub budowa przyłącza znacznie się opóźnia zagrażając startowi nowej inwestycji? Brak rury z gazem to nie problem. Alternatywą dla gazu sieciowego jest LNG, czyli skroplony gaz ziemny. Sprawdź, co możesz poradzić na brak gazociągu?

Gaz ziemny to jedno z najwygodniejszych paliw stosowanych w energetyce przemysłowej. Praktycznie bezobsługowy, emitujący mniej CO2, toksyn i pyłów, jest masowo stosowany w przemyśle jako paliwo przejściowe, które ma pomóc firmom w transformacji energetycznej.

Zalety gazu ziemnego powodują, że jest to opcja, która należy obowiązkowo rozważyć, gdy firma poszukuje nowych źródeł zasilania. Bywa jednak, że z powodów technicznych nie można przyłączyć się do sieci gazociągowej.

Brak gazociągu – jakie mogą być powody?

  • lokalizacja z dala od sieci dystrybucji gazu;
  • odmowa wydania warunków przyłącza  przez operatora z powodu niespełnienia wymogów ekonomicznych i technicznych;
  • opóźnienia w budowie gazociągu i przyłącza – > zobacz Tymczasowe dostawy gazu

Czy trudności z dostępem do rury z gazem oznaczają, że firma powinna zrezygnować z gazu ziemnego? Nie! Rozwiązaniem potrzeb energetycznych firmy w takim przypadku jest LNG. Jego wykorzystanie umożliwia stosunkowo niewielka przyzakładowa instalacja LNG, której przykład prezentujemy na poniższej fotografii.

Schemat stacji LNG -> poznaj zasadę działania stacji LNG

Tymczasowe dostawy gazu ziemnego

Zasilanie firm – jakie paliwo wybrać?

Oczywiście LNG to nie jedyna opcja rozważana przez transformujące się firmy. Specjaliści zajmujący się kwestiami energetycznymi w przedsiębiorstwach przemysłowych wraz z ich zarządami coraz częściej stają przed koniecznością wyboru jednej z kilku dostępnych technologii zasilania procesów produkcyjnych. Stosowany powszechnie węgiel jest powoli zastępowany przez gaz ziemny z sieci lub skroplony gaz ziemny (LNG), gaz LPG lub olej opałowy. Każde paliwo ma swoją charakterystykę i cenę. Warto jednak zwrócić uwagę, że podobnie jak w wielu przypadkach, cena samego paliwa to nie jedyny czynnik kształtujący całkowite koszty związane z wykorzystaniem danej technologii energetycznej. Odpowiedź na pytania: węgiel czy gaz ziemny? LNG czy LPG? LNG czy lekki olej opałowy? Wymaga większego zaangażowania niż tylko porównanie cen. Warto wziąć pod uwagę szerszy zakres czynników pozacenowych.

W dodatku postępująca transformacja energetyczna, regulacje prawne UE w zakresie emisji gazów cieplarnianych i coraz bardziej wyśrubowane wymogi dotyczące jakości powietrza (dyrektywa MCP, program Czyste Powietrze) powodują, że gaz staje się atrakcyjną opcją.

kwadrat 1100x1100 lejek 5.1

Czy LNG jest dla mnie?

Skroplony gaz ziemny, czyli LNG, z powodzeniem może zastąpić gaz z rurociągu, wszędzie tam gdzie nie ma możliwości doprowadzenie sieci dystrybucyjnej. Jego właściwości fizyczne powodują, że można z powodzeniem transportować go cysternami do przyzakładowej instalacji LNG, gdzie gaz ulega regazyfikacji, by w formie lotnej zasilać instalacje gazowe przedsiębiorstwa. Pod względem chemicznym, LNG to po prostu gaz ziemny, który prawie nie różni się składem od tego co trafia do fabryk i domów za pomocą krajowej sieci dystrybucji. Ale czy sprawdzi się w twojej firmie? W tym artykule mówimy o tym jak wstępnie sprawdzić możliwość zastosowanie skroplonego gazu ziemnego w danym przedsiębiorstwie.

Dlaczego warto postawić na LNG?

  • Krótki czas montażu instalacji

Jedną z głównych obaw przedsiębiorców jest długi i skomplikowany proces opracowywania i budowania instalacji regazyfikacji LNG. Należy tutaj zaznaczyć, że 80% czasu zajmuje uzyskanie odpowiednich pozwoleń, w szczególności gdy zainteresowany zajmuje się tym sam. Jednak podczas współpracy z DUON cały proces administracyjny i inwestycyjny spoczywa na naszych barkach. Co znacznie przyspiesza realizację.

Dodatkowo w przypadku opóźnień w urzędach, jako dostawca oferujemy mobilne stacje LNG za pomocą, których realizujemy dostawy w trybie tymczasowym. Dzięki ich wykorzystaniu, w możliwie najkrótszym czasie, możemy zapewnić odbiorcom stały dostęp do paliwa. Tego typu instalacje sprawdzą się również m.in. podczas konserwacji gazociągów, awarii, remontów czy testów.

  • Nie poniesiesz kosztów budowy instalacji.

Podejmując współpracę z nami to my ponosimy zarówno koszty wybudowania instalacji, jak i dostosowania zakładu. Częściowo są one spłacane w momencie zakupu gazu. Opłata ta jest uzależniona od ilości kupowanego paliwa. Dla większości klientów są to symboliczne kwoty w stosunku do całej inwestycji.

kwadrat 1100x1100 lejek 5.2
  • Pomagamy w dostosowaniu zakładu

Współpraca z nami daje klientowi wsparcie nie tylko w zakresie doradztwa energetycznego, ale także przy doborze odpowiednich urządzeń. Po odpowiednich uzgodnieniach przejmujemy również na siebie formalności związane z projektowaniem instalacji. Dzięki temu udział klienta w realizacji projektu jest zminimalizowany, a większość prac – powierzona jest specjalistom.

  • Bezpieczeństwo instalacji LNG

Skroplony gaz ziemny cechuje się wysoką temperaturą samozapłonu oraz jest bezpieczniejszy niż inne paliwa silnikowe takie jak olej napędowy czy benzyna. Dodatkowo, w systemach LNG znajdują się detektory gazu, które z łatwością wykrywają metan w składzie powietrza, dzięki czemu bezpieczeństwo cały czas jest utrzymywane na wysokim poziomie. Nie zatrudniamy zewnętrznych serwisów w celu kontroli instalacji, gdyż znajduje się ona pod czujnym okiem naszego zespołu – czyli specjalnie wyszkolonych w tym celu dyspozytorów. Monitoring prowadzony jest przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Posiadamy także własne sztaby serwisantów w różnych regionach Polski, które są w stanie natychmiast zareagować i usunąć usterki. 

  • Prosty system obsługi

Przed rozpoczęciem użytkowania instalacji LNG przez przedsiębiorstwo, zespół ekspertów przeprowadza krótkie, ale szczegółowe szkolenia z zakresu obsługi systemu, eksploatacji urządzeń oraz rozładunku LNG. Są one prowadzone przez wieloletnich i doświadczonych pracowników firmy. Ponadto, w każdej chwili możliwy jest kontakt z osobami, które są w gotowości, aby pomóc w rozwiązaniu potencjalnych problemu. W dodatku duża część procesów jest zautomatyzowana i ingerencja człowieka w działania urządzenia jest niewielka, a czasem wręcz niepożądana. Dzięki temu użytkowanie systemu staje się zupełnie bezproblemowe i intuicyjne.

  • Łatwy transport LNG

Gaz ziemny w procesie skraplania zmniejsza swoją objętość ponad 600 razy. Oznacza to, że zapas paliwa dostarczony z pomocą jednej cysterny może starczyć na długo. Gaz jest przewożony i trzymany w temperaturze poniżej -163°C w zbiornikach kriogenicznych, a jego rozładunek z cysterny trwa jedynie jedną do dwóch godzin. Wbrew pozorom przy odpowiednio dostosowanym transporcie, paliwo można przewieźć łatwo – szczególnie tam, gdzie nie sięgają gazociągi. W związku z tym, że gaz jest bardziej wydajny energetycznie niż węgiel nie trzeba tak często uzupełniać jego zasobów.

CTA 1005 px lejek 5

Przeczytaj również:

Tymczasowe dostawy gazu – dowiedz się, jakie są kolejne kroki i przetestuj LNG w Twojej firmie

Instalacja LNG – budowa i zastosowanie