Ekologia na kółkach, czyli jak LNG wpływa na transport i niskoemisyjność

Gdy globalne rynki idą w kierunku ograniczania emisji CO2, branża TSL przesiada się na paliwa niskoemisyjne.

Firmy wpisują niskoemisyjność w swoją politykę zrównoważonego rozwoju, a ograniczenie emisji CO2 podczas transportu towarów coraz częściej staje się wymogiem przetargowym nakładanym na przewoźnika. Unia Europejska sprzyja transportowi opartemu na pojazdach zasilanych skroplonym gazem ziemnym. Państwa członkowskie wprowadzają ułatwienia dla niskoemisyjnych flot i rozwijają infrastrukturę tankowania LNG. Wszystko to ma na celu ułatwienie branży TSL przejście na pojazdy gazowe – i przyspieszenie dekarbonizacji transportu oraz redukcji innych zanieczyszczeń.

Pojazd na LNG - DUON

Pojazdy niskoemisyjne szansą biznesową dla branży TSL

„Race to zero” postawił branżę TSL, która generuje ok. 20-25% światowej emisji CO2, przed wyzwaniem. W jego obliczu coraz więcej firm transportowych uzupełnia flotę pojazdami zasilanymi skroplonym gazem ziemnym. Wpisuje się to w oczekiwania klientów, którzy ze względów ekologicznych poszukują przewoźników operujących flotą niskoemisyjną. Przykładem z ostatniej chwili są działania Grupy Żywiec, która podpisała kontrakt z firmą transportową na dystrybucję piwa właśnie z wykorzystaniem samochodów ciężarowych napędzanych LNG. Celem współpracy jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz pyłów.

„Zielone” przetargi dostępne tylko dla flot na LNG

Grupa Żywiec to nie jedyny koncern, który aktywnie poszukuje ekologicznego przewoźnika. Coraz więcej firm transportowych, które zainwestowały we flotę zasilaną skroplonym gazem ziemnym, korzysta z dostępu do „zielonych” przetargów. Wiele dużych firm posiada obecnie działy zajmujące się zrównoważonym rozwojem, które mają wpływ na wybór dostawcy spełniającego ich cele klimatyczne. Dzięki posiadaniu niskoemisyjnych pojazdów, przewoźnicy zyskują przewagę konkurencyjną – i szansę na bardzo atrakcyjny kontrakt.

Najlepszy czas na inwestycję w ciągnik zasilany skroplonym gazem ziemnym

Według raportu Polskiej Platformy LNG z 2019 roku rynek pojazdów na gaz LNG będzie się zwiększał, a obecnie w Polsce jest ich zarejestrowanych ok. 500. Jednocześnie rośnie popyt na usługi transportowe świadczone przez eko-floty. Przekonali się o tym m.in. dostawcy usług transportowych dla Ikea, którzy są zobowiązani do używania nowoczesnych pojazdów z czystszymi paliwami (zgodnie z kodeksem „Zasady IKEA dotyczące dystrybucji produktów wyposażenia domu”). Jest to pokłosie polityki ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 70% do 2030 roku. Lidl do końca 2020 roku wprowadzi w Niemczech aż 100 ciągników siodłowych z silnikiem na LNG.

Prostsza decyzja dzięki testom pojazdów LNG oferowanym przez producentów

Na polskim rynku dostępne są ciągniki LNG trzech producentów: Iveco, Scania i Volvo. Ich zakup lub leasing pozwala wstrzelić się w korzystny moment – przed konkurencją. Producenci udostępniają możliwość testowania ciągnika LNG, dzięki czemu przewoźnik może sprawdzić, jak maszyna radzi sobie w trasie – i czy jest opłacalna dla jego biznesu. Poczta Polska już w zeszłym roku z powodzeniem testowała ciągnik siodłowy na LNG w ramach wdrażania programu stopniowej wymiany floty na niskoemisyjną. Podobnie DHL testował ciężarówki zasilane skroplonym gazem ziemnym w Polsce, Niemczech i Belgii w ramach zmniejszenia emisji związanych z logistyką do zera do 2050 r.

Wynajem instalacji tankowania LNG – bezpieczeństwo paliwowe floty i źródło dochodu

Obecnie ciągnik siodłowy na LNG jest w stanie przejechać na jednym tankowaniu około 1500 km. Ze względów logistycznych najlepiej wykonać je w bazie przewoźnika, wykorzystując  instalację do tankowania LNG. Oszczędności wynikające z niskiej ceny paliwa i sprzyjającej polityki państw członkowskich (jak zwolnienia z opłat drogowych w Niemczech i północnych Włoszech) pozwalają na szybszy zwrot z inwestycji w wynajem instalacji do tankowania LNG. Co więcej, przewoźnicy mogą sprzedawać gaz ziemny podmiotom trzecim – stając się stacją dotankowania dla innych firm transportujących towary z wykorzystaniem niskoemisyjnej floty. Tym sposobem instalacja tankowania LNG zapewnia przewoźnikowi pewny dostęp do gazu – oraz przychód zwiększający opłacalność wynajmu.

Sprzedaż gazu ziemnego – szansa firmy transportowej na ekspansję na wzrastającym rynku

Przykład zachodnioeuropejski pokazuje, że rewolucja LNG wyznacza nowy kierunek rozwoju biznesu. Szacuje się, że do 2030 roku nastąpi znaczny skok w rozwoju floty pojazdów na gaz ziemny. Obecnie w Europie jest około 2 500 pojazdów LNG. W perspektywie dekady liczba ta wzrośnie 112-krotnie – do 280 000, a łączny udział pojazdów LNG i CNG w rynku europejskim – o 25%.

Za pojazdami niskoemisyjnymi pójdą stacje tankowania LNG i CNG. W całej Europie jest ich na razie 400, z czego w Polsce – 7, jednak rozwój infrastruktury w kraju nabiera tempa i w planach są już kolejne stacje. Oznacza to, że firmy transportowe posiadające już instalacje LNG dla swojej floty mogą testować nowy model biznesowy, oferując sprzedaż nadwyżki gazu na zewnątrz – zwiększając opłacalność inwestycji.

Pojazdy niskoemisyjne LNG w Europie

Źródło: https://www.ngva.eu/stations-map/

Zielony PR w branży TSL

Posiadanie własnej floty i instalacji tankowania LNG to dobry PR dla firmy transportowej. Plac przewoźnika może stać się istotnym punktem na eko-mapie Europy i przyciągnąć wartościowych partnerów biznesowych oraz klientów. Warto przemyśleć nowe kierunki rozwoju biznesu w branży TSL – w tym długofalowe efekty postawienia własnej instalacji lub stacji LNG. Budować silną pozycję na jeszcze nienasyconym rynku – zanim zrobi to konkurencja.

Branża TSL nieuchronnie zmierza ku zero-emisyjności. Wpływają na to działania firm (m.in. wpisanie ekologicznego napędu jako warunku w przetargu), polityka UE i rządów europejskich (przepisy ograniczające emisję CO2, MAUTy) oraz rozwój ekologicznej floty przez producentów ciągników. Wykonanie zwrotu na LNG na obecnym etapie rozwoju eko-transportu, o krok przed resztą branży, daje szansę na dynamiczny rozwój firmy transportowej i zwiększenie jej udziału w rynku – nie tylko poprzez pozyskiwanie nowych klientów, ale także zmniejszenie kosztów transportu.

Sprawdź, czy LNG jest opłacalne dla Twojej floty w Kalkulatorze oszczędności.

 

https://grupazywiec.pl/nasze-dzialania/grupa-zywiec-wdraza-ekologiczny-transport/
https://www.ikea.com/ms/en_JP/about_ikea/our_responsibility/climate_change/efficient_transport_of_products.html
https://media.poczta-polska.pl/pr/446300/poczta-polska-testuje-auta-zasilane-gazem-lng
https://www.dhl.com/global-en/home/press/press-archive/2019/dhl-freight-pilots-first-lng-truck-with-mega-trailer-in-germany.html

Kontakt dla klientów:
tel. +48 61 102 72 22
email: info@duon.pl

Przeczytaj również:

Włącz efektywność – przejście na LNG w transporcie generuje realne oszczędności

LNG paliwem przyszłości w branży transportowej

5 rzeczy, które trzeba rozważyć przed przejściem z diesla na gaz w napędzaniu pojazdów

Ciężarówki na LNG – Dlaczego wybraliśmy gaz do napędu ciężarówek?

Wielka kumulacja KORZYŚCI to przyszłość TSL

Logistyka Nowej Generacji wspiera ekologię

Wyzwania rynku LNG w ciężkim transporcie samochodowym w Polsce

W drodze do celu z DUON smartDRIVE