Dlaczego LNG może zastąpić gazociąg?

W Europie od kilku tygodni panuje napięta sytuacja na rynku paliw, co bezpośrednio wiąże się z napaścią Rosji na Ukrainę. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego częściej zastanawiamy się nad płynnością dostaw i dostępnością paliwa. W Polsce niedawno przyłączenie do sieci gazowej PSG wiązało się z kłopotem, dlatego warto rozważyć skorzystanie z LNG.

Dostęp do paliw – niepewna sytuacja w Europie

Napaść Rosji na Ukrainę stała się przyczyną kryzysu związanego z paliwami w całej Europie, ale oczywiście też w Polsce. Import gazu z Rosji stanowi ok. 47% wolumenu błękitnego paliwa sprowadzanego na teren Wspólnoty. Aż 55 proc. gazu zużywanego w naszym kraju pochodzi z Rosji – sporo, lecz w przypadku innych krajów obserwujemy jeszcze większe uzależnienie od kierunku wschodniego. Przykładowo w przypadku Finlandii i Łotwy ten odsetek wynosi aż 90 proc., a Mołdawia w 100 proc. polega na gazie ziemnym z Rosji.Dodatkowo trudna sytuacja na rynku jeszcze sprzed wybuchu wojny na Ukrainie sprawiła, że pojawiły się wątpliwości co do dostępności paliwa.

Przykładem przejściowych kłopotów z gazem może być brak możliwości przyłączenia do sieci przez  PSG. Otóż narodowy operator systemu dystrybucji gazu ziemnego, pomimo zarezerwowania na ten cel 2 mld zł, wyczerpał możliwości finansowania inwestycji przyłączeniowych, ponad te które zakontraktowano do tej pory. Z czasem te możliwości rozszerzono, natomiast niewykluczone są przejściowe podobne sytuacje. Olbrzymim wyzwaniem ta sytuacja była w kontekście domostw, ale przed jeszcze większym problemem stają przedsiębiorstwa.

Przyłączenie do sieci gazowej

Przyłączenie do sieci gazowej – krok po kroku

Przyłączenie nieruchomości bądź firmy do sieci gazowej wymaga działania zarówno po stronie klienta, jak i dostawcy. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o określenie warunków technicznych przyłączenia do sieci gazowej wraz z planem zabudowy lub szkicem sytuacyjnym nieruchomości.

W dalszej kolejności potencjalny dostawca powinien określić warunki przyłączenia do sieci, wskazując przebieg i długość przyłącza. Po oficjalnym podpisaniu umowy, rozpoczynają się prace budowlane. Proces budowy przyłącza może trwać nawet kilkadziesiąt miesięcy (w przypadku konieczności wpięcia się bezpośrednio do sieci przesyłowej (GAZ-System), może to potrwać ok 36-40 miesięcy)  dla B2B. Jeżeli w danym miejscu istnieje sieć o odpowiedniej przepustowości to czas ten ulega znacznemu skróceniu.

Co, gdy przyłączenie do sieci gazowej jest niemożliwe?

Informacja dot. wstrzymania decyzji o przyłączeniu przez PSG okazała się ciosem dla klientów indywidualnych, którzy chcieli przyłączyć się do sieci w latach 2022-23 a jeszcze nie wystąpili o przyznanie warunków. Co więcej, interwencja dostawcy skutkująca zwiększeniem budżetu może nie rozwiązać problemu, zwłaszcza w obliczu trudnej sytuacji na rynku. Spora niepewność towarzyszy przedsiębiorcom, którzy rozpoczynali działalność produkcyjną opartą na gazie lub właśnie przygotowali infrastrukturę do przełączenia, a nie zadbali o niezbędne formalności.

Brak wydania na czas decyzji jest też problematyczny w obliczu firm przechodzących na gaz, np. z powodu konieczności spełnienia wymogów prawnych (choćby MCP). Brak dostępu do paliwa (bez względu na powód) może oznaczać opóźnienie otwarcia / wznowienia biznesu – jest to krytyczny problem dla przedsiębiorców, a oczekiwanie na warunki przyłączenia i spełnienie formalności może zająć ponad 2 lata.

Przyłączenie do sieci gazowej LNG – alternatywa wobec gazociągu?

Paliwo pochodzące z gazociągu to bezpieczeństwo i stabilizacja, natomiast przyłączenie uzależnione jest od innych podmiotów, co może powodować opóźnienia. Dlatego też przechodząc lub przyłączając gaz powinniśmy rozważyć gaz w formie LNG, czyli skroplony gaz ziemny.

LNG to forma gazu możliwa do zastosowania tu i teraz, bez większych ograniczeń terytorialnych. Owszem, niezbędne jest dostosowanie infrastruktury przez postawienie stacji regazyfikacji LNG. Warto podkreślić, że nie musi się to wiązać z dodatkową pracą dla klienta. DUON w ramach swojej oferty zajmie się całym procesem administracyjnym i inwestycyjnym.. Podczas wspólnego działania czas ten może się skrócić, gdyż nasi eksperci i doradcy aktywnie działają w urzędach, aby przyspieszyć dopełnienie formalności.

Kłopoty z przyłączeniem gazu mogą powodować stres u przedsiębiorców obawiających się dodatkowych nieplanowanych w budżecie wydatków. Tymczasem, podejmując współpracę z DUON, masz pewność, żę to my ponosimy zarówno koszty wybudowania instalacji, jak i dostosowania zakładu. Częściowo są one spłacane w momencie zakupu gazu, a opłata ta jest uzależniona od ilości kupowanego paliwa. Dla większości klientów są to symboliczne kwoty w stosunku do całej inwestycji, przez co odbiorcy mogą skorzystać z usługi nawet w trakcie roku budżetowego.

Tym samym paliwo w postaci LNG staje się ważnym rozwiązaniem w oczekiwaniu na przyłączenie, jednocześnie zapewniając ciągłość / możliwość uruchomienia produkcji. Z drugiej strony stabilność dostaw LNG, współpraca z doświadczonym i rzetelnym zaufanym partnerem sprawia, że gaz w formie ciekłej to doskonały substytut sieciowej wersji paliwa.

Co ważne, przed rozpoczęciem użytkowania instalacji LNG przez przedsiębiorstwo, zespół ekspertów DUON przeprowadza krótkie, lecz szczegółowe szkolenia z zakresu obsługi systemu, eksploatacji urządzeń oraz rozładunku LNG. Ponadto, w każdej chwili możliwy jest kontakt z osobami, które są w gotowości, aby pomóc w rozwiązaniu problemu, jeśli takowy się pojawi. Standardem współpracy z DUON jest wsparcie posprzedażowe w trybie 24/7 oraz optymalizacja warunków / umowy, stałe poszukiwanie najkorzystniejszych rozwiązań;

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji LNG i możliwości wdrożenia jej w Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci doradzą i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Przeczytaj również:

PSG wstrzymuje przyłączenia do swoich gazociągów. Są alternatywy

Czy LNG jest dla Ciebie – zrób Uproszczony Scoring Energetyczny

Zabezpieczenie gazociągu w przypadku prac ziemnych w okolicach instalacji