PSG wstrzymuje przyłączenia do swoich gazociągów. Są alternatywy

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała o czasowym wstrzymaniu zawierania umów na przyłącza gazowe, z powodu pełnego zarezerwowania środków inwestycyjnych na lata 2022-23. Co zatem mają zrobić firmy, które planowały transformację energetyczną opartą o gaz? Poszukać alternatywnego dostawcy lub skorzystać z LNG.

W związku z rekordowym zainteresowaniem przyłączenia do sieci gazowej spółka PSG,  narodowy operator systemu dystrybucji gazu ziemnego, pomimo zarezerwowania na ten cel 2 mld zł, wyczerpał możliwości finansowania inwestycji przyłączeniowych, ponad te które zakontraktowano do tej pory.

golden sunset in crude oil refinery with pipeline system

Taki komunikat to spory problem szczególnie, dla klientów przemysłowych, którzy szukają sposobu na obniżenie emisji gazów cieplarnianych, pyłów i substancji szkodliwych. Sytuacja staje się coraz bardziej poważna wraz ze wzrostem ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ramach systemu ETS oraz zbliżania się terminów wynikających z MCP – unijnej dyrektywy ograniczającej emisji pyłów oraz tlenków azotu i siarki.

Rozwiązaniem powyższych wyzwań, było przejście na gaz, który jest sprawdzoną w boju, powszechnie wykorzystywaną w przemyśle mniej emisyjną alternatywa dla węgla. Wstrzymanie inwestycji przez PSG mogłoby mocno skomplikować transformację energetyczną, gdyby nie alternatywni dystrybutorzy gazowi.

Nie tylko PSG przyłącza do gazociągu

Nie tylko PSG może przyłączyć twój zakład do gazociągu. Polska Spółka Gazownictwa, to narodowy operator systemu dystrybucyjnego, ale nie jedyny. W ramach systemu gazownictwa działają gazociągi przesyłowe i dystrybucyjne , do których na mocy ustawy i w określonych warunkach mogą przyłączać się alternatywni operatorzy gazowi – np. DUON.

Co może zaproponować alternatywny operator gazowy?

  • Możemy Twoją firmę podłączyć do naszej sieci gazowej – posiadamy ok 800 km własnych gazociągów w ponad 60 miejscowościach.
  • Możemy Twoją firmę podłączyć bezpośrednio do gazociągów przesyłowych . Jako dystrybutor gazu możemy wybudować sieć dystrybucyjną, tak jak robiliśmy to w innych lokalizacjach w przeszłości. Posiadamy też niezbędne środki inwestycyjne i finansowanie oraz uprawnienia i know how, potrzebne do zbudowania gazociągu.

W obu przypadkach finansowanie niezbędnej infrastruktury DUON bierze na siebie. Wydatki są rozliczane w późniejszym okresie w ramach dostaw gazu oraz opłacie przyłączeniowej naliczanej zgodnie z naszą taryfą dystrybucyjną.  Wybór możliwej opcji zależy od wielu czynników: odległości od sieci gazociągowej, zapotrzebowania na gaz, jego niezbędnych parametrów i wielu innych. Ocena inwestycji tego typu to sprawa indywidualna, dlatego w celu zbadania wykonalności, estymacji kosztów oraz długości trwania procesu inwestycyjnego, konieczny jest kontakt z naszym konsultantem pod numerem telefonu (+48) 61 102 72 22 lub na email na info@duon.pl

A co jeśli przyłącze do gazociągu jest niemożliwe, np. z powodów lokalizacyjnych?

LNG – sprawdzona alternatywa dla gazociągu

Jeżeli nie ma możliwości podłączenia do gazociągu przesyłowego, możesz rozważyć skorzystanie z opcji jaką daje skroplony gaz ziemny, czyli LNG. W tym przypadku LNG dostarczane jest cysterną do zbiornika zamontowanego na terenie zakładu, a następnie regazyfikowane w przyzakładowej instalacji LNG, by następnie w formie gazowej zasilić zakładową sieć.

LNG to rozwiązanie wydajne, bardziej ekologiczne od paliw stałych, bezpieczne  i sprawdzone w praktyce przez wiele przedsiębiorstw, które szukają alternatyw dla węgla, w dobie transformacji energetycznej i rosnących wymogów unijnych. Jest warte rozważenia, tym bardziej, że finansowanie inwestycji DUON może wziąć na siebie, by potem rozliczyć je w ramach dostaw gazu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o alternatywnych możliwościach przyłączenia do gazociągu, jakości gazu dla odbiorców produkcyjnych w twoim regionie, czy możliwości zastosowania LNG zadzwoń do nas pod numer (+48) 61 102 72 22 lub napisz email na info@duon.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego LNG może zastąpić gazociąg?

Wysokie ceny gazu ziemnego – Co się dzieje na rynku gazu i dlaczego?

Czy LNG jest dla Ciebie – zrób Uproszczony Scoring Energetyczny

Prace ziemne w okolicach gazociągów

Zalety LNG