LNG z DUON to pewność dostaw, czyli kulisy procesu logistycznego

Bardzo istotnym elementem naszej działalności jest etap dostarczania gazu i towarzyszący temu proces. Tym zadaniem od A do Z zajmuje się jedna ze spółek DUON – DUON Logistyka. Jak wygląda i ile trwa proces dostawy? Jakie korzyści odnosi klient ze współpracy? Przedstawiamy kulisy transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) do klientów.

Transport skroplonego gazu ziemnego LNG - DUON

Od zamówienia do dostawy

Proces logistyczny zaczyna się w momencie pierwszej dostawy gazu, a czuwają nad nim pracownicy obu naszych spółek. Zespół tworzą trzy osoby z DUON Logistyka oraz jedna z DUON Dystrybucja. Dodatkowo, grupa dyspozytorów przez 24 h na dobę, siedem dni w tygodniu analizuje ciągłość pracy sieci i stacji gazowych oraz ilość skroplonego gazu ziemnego w zbiornikach klientów. Te informacje przekazywane są do działu planowania, który na bieżąco dostosowuje harmonogram dostaw, tak aby żadnemu odbiorcy nigdy nie zabrakło paliwa. Takie działania sprawiają, że klienci nie muszą martwić się o samodzielne zamawianie LNG.

Transport skroplonego gazu to zadanie spółki DUON Logistyka wyposażonej we wciąż powiększającą się flotę, dzięki której zapewniona jest ciągłość dostaw. Dysponujemy zarówno ciągnikami siodłowymi, również napędzanymi LNG, jak i wyspecjalizowanymi cysternami o zróżnicowanej pojemności. Dostawy, w zależności od potrzeb klienta, mogą odbywać się kilka razy dziennie, a w jednym transporcie jesteśmy w stanie dostarczyć nawet 18,5 tony skroplonego gazu. Wydawać by się mogło, że załadowanie takiej ilości paliwa będzie trwało bardzo długo, jednak realny czas wynosi maksymalnie 2 godziny, zaś rozładunku od 1 do 2 godzin. Co istotne, klient nie płaci za transport. Jest on wliczony w cenę LNG, niezależnie od tego, skąd jest dostarczany gaz.

Częstotliwość dostaw skroplonego gazu zależna jest od zapotrzebowania i wielkości instalacji LNG. Obsługujemy klientów, do których codziennie przyjeżdżają 2 lub 3 cysterny DUON, ale są również tacy, u których jesteśmy raz w tygodniu. Z założenia podczas projektowania instalacji LNG ustalamy jej wielkość tak, aby zapas gazu w postawionych zbiornikach wystarczał na min. 48 h ciągłej pracy.

Chętnie podejmujemy współpracę z przedsiębiorstwami funkcjonującymi nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Dostarczaliśmy LNG do klientów na Litwie, Łotwie, Słowacji, w Czechach, Bułgarii, Słowenii, Estonii oraz krajach skandynawskich. Dzięki dobrej organizacji i logistyce długie trasy nie są dla nas problemem. Najdłuższy dystans, jaki dziś muszą pokonać cysterny DUON z LNG do klienta, wynosi 2 600 km.

Gwarancja bezproblemowego procesu

Nasze źródła załadunku gazu znajdują się w Odolanowie, Grodzisku Wielkopolskim, Świnoujściu, Kłajpedzie, Zeebrugge, Rotterdamie i Kaliningradzie. Takie rozmieszczenie pozwala na większą elastyczność dostaw i dopasowanie się do potrzeb klientów. Odpowiedni dobór źródła przynosi korzyści obu stronom: klient otrzymuje niższą cenę LNG, a my możemy w krótszym czasie przeprowadzić dostawę. 24-godzinne dyżury pracowników gwarantują sprawność i ciągłe monitorowanie procesu. To sprawia, że przebiega on bezproblemowo na każdym etapie.

Ponadto ściśle współpracujemy z Transportowym Dozorem Technicznym i zatrudniamy wykwalifikowanych kierowców, którzy posiadają wymagane uprawnienia. Gwarancją bezpieczeństwa dostaw DUON Logistyka jest także zbiór procedur i instrukcji dotyczący przewozu substancji niebezpiecznych, a także Licencja na wykonywanie Międzynarodowego Przewozu Rzeczy. Dzięki temu współpracujący z nami klienci mają pewność, że wszystko odbędzie się w sposób profesjonalny, pozbawiony ryzyka oraz bez jakichkolwiek usterek. Jednym z obowiązków wynikających z przepisów jest to, że wyładunek paliwa muszą monitorować dwie osoby.

Dodatkowe możliwości

Transport LNG to tylko część naszych usług. Podejmujemy się również działań w zakresie zastępczego zasilenia gazem w przypadku awarii gazociągów czy remontu sieci. Dostarczamy też schłodzony, skroplony azot LN2.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat paliwa LNG, instalacji LNG, tymczasowego zasilania gazem, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci doradzą i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Kontakt dla klientów:
tel. +48 61 102 72 22
email: info@duon.pl

Przeczytaj również:

Tymczasowe dostawy gazu – dowiedz się, jakie są kolejne kroki i przetestuj LNG w Twojej firmie

LNG w przemyśle – kiedy się sprawdza?

LNG z DUON to pewność dostaw, czyli kulisy procesu logistycznego

Sprawdź 10 rzeczy, które warto wiedzieć, żeby oszacować korzyści z gazu ziemnego

Instalacja LNG – budowa i zastosowanie

Brak rury z gazem to nie problem, nawet dla małych odbiorców. Dlaczego warto postawić na instalację LNG?