LNG w przemyśle – kiedy się sprawdza?

Przemysł i budownictwo są najbardziej energochłonnymi sektorami w polskiej gospodarce, a przy tym decydują o jej sprawności i konkurencyjności. To oznacza, że szczególnie potrzebują rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną, ograniczających emisyjność i wzmacniających odporność na kryzysy. 

Gaz ziemny – dostarczany też w formie LNG, a więc niezależnie od sieci – oraz kogeneracja gazowa są sprawdzonymi odpowiedziami na wyzwania, jakie rzuca nam nie tylko zielona transformacja, ale też dynamiczna sytuacja na międzynarodowym rynku. Jednak LNG dodatkowo wyróżnia się na tle nieskroplonego gazu ziemnego. Zobacz, jakie korzyści z LNG czerpią poszczególne branże.

Zalety LNG w przemyśle – szeroka perspektywa

LNG, czyli skroplony gaz ziemny, sprawdzi się oczywiście wszędzie, gdzie potrzebna jest energia elektryczna lub cieplna (ciepło technologiczne, ciepła woda, para wodna). Warto jednak zwrócić uwagę na te 4 korzyści:

  1. Bezpieczeństwo: LNG to pewne źródło energii w przypadku jakichkolwiek awarii sieci, co jest szczególnie ważne dla firm, które nie mogą sobie pozwolić na żadne przerwy w działalności. LNG jest też dobrym rozwiązaniem dla firm z obszarów, na których przemysł intensywnie się rozwija i występują np. deficyty energii, ponieważ skroplony gaz ziemny można magazynować na pokrycie szczytów produkcyjnych.
  2. Czystość: LNG to paliwo czyste, którego płomień nie zostawia śladów węglowodorów na produkcie, nie zmienia smaku i nie generuje niebezpiecznych dla jakości produktu spalin, co jest szczególnie istotne w branży spożywczej.
  3. Logistyczne: dzięki LNG firma może korzystać z gazu bez względu na dostęp i odległość od sieci dystrybucyjnej. LNG można łatwo przechowywać oraz transportować. W procesie skraplania gazu jego objętość zmniejsza się aż 600-krotnie! 
  4. Inwestycyjne i przyszłościowe: korzystanie z LNG otwiera drogę do opłacalnej transformacji energetycznej firmy. Można je zastąpić bioLNG (czyli efektywnym OZE) bez dodatkowych, obciążających inwestycji w przebudowę infrastruktury.

LNG w ciepłownictwie

W tej branży LNG jest szczególnie istotne ze względu na to, że to:

  • Dobre wyjście dla specyficznych obszarów, na których ze względu na ich walory krajoznawczo-przyrodnicze nie można stosować innego paliwa.
  • Rozwiązanie dla terenów niezgazyfikowanych lub tam, gdzie parametry sieci uniemożliwiają instalację przyłącza lub zwiększenie przepustowości.
  • Sprawdzone zabezpieczenie dla zakładów, które są przyłączone do sieci dystrybucyjnej, ale potrzebują rezerw mocy do pokrycia szczytowych zapotrzebowań na energię.

LNG w przemyśle metalurgicznym, w produkcji materiałów budowlanych i ceramiki

Najważniejsze zastosowanie LNG w tym przemyśle to przede wszystkim:

  • Wykorzystywanie w procesach wytapiania i uszlachetniania metali, hartowania stali, podgrzewania aluminium przed walcowaniem, wytapiania płynnego aluminium, topienia szkła, wypalania (np. produktów ceramicznych, dachówek, cegły), zaciskania / zgrzewania (np. taśm filtracyjnych), suszenia (np. gipsu i produktów pochodnych).
  • LNG jest praktyczne również w przypadku produkcji masy bitumicznej (wymagającej podgrzewania bitumu) szeroko stosowanej przy budowie dróg, w tym do wytwarzania asfaltu.
  • Uzyskiwana w procesie produkcji para technologiczna jest niezbędna do produkcji styropianu.

LNG w ogrodnictwie

Tutaj warto zwrócić uwagę na takie korzyści, jak:

  • Dzięki LNG firmy ogrodnicze zyskują niezależność. Nowoczesne silniki gazowe wykorzystywane w ogrodnictwie szklarniowym mogą być zasilane LNG, jeśli nie ma dostępu do gazociągu lub występuje ryzyko awarii sieci. 

Interesującym rozwiązaniem jest wykorzystanie instalacji do odzysku CO2 z kogeneracji gazowej. Odpowiedni poziom CO2 poprawia kondycję roślin, więc dają lepsze owce. 

Więcej o gazie ziemnym w ogrodnictwie przeczytasz w artykule „LNG w ogrodnictwie – zobacz, co możesz zyskać”

LNG – gaz w przemyśle spożywczym

W przemyśle spożywczym główne zalety LNG to:

  • Dzięki skroplonemu gazowi ziemnemu wytwarza się ciepło technologiczne niezbędne do czyszczenia linii technologicznych oraz odtłuszczania, a także obróbki termicznej żywności. Gazowy płomień jest czysty, więc nadaje się do: wypiekania, wędzenia, parzenia, gotowania itp.
  • Warto dodać, że czysty, najwyższej jakości dwutlenek węgla pozyskiwany z gazu ziemnego wykorzystywany jest np. przy produkcji napojów gazowanych, przy pakowaniu próżniowym serów i wędlin (zapobiega namnażaniu szkodliwych bakterii).

Zastosowanie LNG w przemyśle – pozostałe branże

LNG ma również szerokie zastosowanie w wielu innych branżach. W produkcji opakowań (przemysł celulozowo-papierniczy, produkcja tworzyw sztucznych) tworzywa sztuczne są wytwarzane m.in. z gazu ziemnego. Działania związane z recyklingiem w przemyśle papierniczym są niemal w całości oparte na gazie ziemnym.

Ponadto kiedy jakiś obiekt czy magazyn musi być wybudowany w ściśle określonym terenie, ale okazuje się poza zasięgiem sieci gazowej, wówczas LNG jest najlepszym rozwiązaniem.

Z kolei w transporcie i spedycji skroplony gaz ziemny sprawdza się jako napęd dla autobusów i samochodów ciężarowych o dużej pojemności. Jego przewaga wynika z uniwersalności,mniejszej emisyjności w porównaniu z tradycyjnymi paliwami, zerowej stawki akcyzowej. Silniki na LNG emitują też o połowę mniej hałasu niż diesle o dużej mocy. Dzięki temu firma może korzystać z floty nawet w strefach o niższym poziomie dopuszczalnego hałasu. LNG napędza również holowniki stoczniowe czy statki. Więcej o bunkrowaniu statków LNG przeczytasz w artykule „Bunkrowanie statków LNG – czyli dlaczego warto postawić na statek LNG?”.

Sprawdź, czy LNG jest także dla Twojej firmy. LNG jest takim gazem w przemyśle, który daje opłacalną niezależność, ale każda firma ma swoją specyfikę. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z ekspertami DUON i znajdź odpowiedzi na swoje pytania!

Kontakt dla klientów:
tel. +48 61 102 72 22
email: info@duon.pl

Przeczytaj również:

Kilka odpowiedzi na obawy finansowe w przejściu na gaz

Strach przed dekarbonizacją gospodarki? Polskie firmy mają powody

Kogeneracja gazowa sposobem na zwiększenie opłacalności wyjścia z węgla – case study

Kogeneracja – co to jest i jak otrzymać dopłaty?