Dlaczego warto postawić na kogenerację?

Kogeneracja jest ważnym pojęciem w kwestii wykorzystywania gazu ziemnego, szczególnie w przypadku obiektów o dużym zapotrzebowaniu na energią cieplną i elektryczną. Czym charakteryzuje się ten proces i dlaczego więcej przedsiębiorców powinno zwrócić na niego uwagę?

co to jest kogoneracja

Co to jest kogeneracja?

Kogeneracja to inaczej wytwarzanie w tym samym czasie energii elektrycznej oraz energii cieplnej. Angielskim określeniem tego procesu jest skrót CHP, czyli Combined Heat and Power. To najlepszy sposób na wykorzystanie paliwa zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym.

Znajduje on zastosowanie zarówno w dużych obiektach przemysłowych, jak i placówkach o charakterze publicznym, tj. budynkach biurowych, hotelach czy szpitalach. Coraz częściej kogenerację wykorzystuje się też w prywatnych domach czy na osiedlach.

Oszczędność

Do najważniejszych zalet kogeneracji zdecydowanie należy wyższa efektywność energetyczna, w porównaniu do osobnej produkcji energii w elektrowni i ciepła w kotłowni. Kogeneracja oznacza wydajność większą o nawet 30%, a tym samym mniejsze koszty utrzymania.

Ekologia a kogeneracja

Wykorzystanie kogeneracji niesie za sobą również korzyści ekologiczne. To przede wszystkim ograniczenie emisji CO2 oraz emisji przemysłowych. Przykładowo – kogeneracja pozwala zredukować wydzielanie dwutlenku węgla nawet o 66% w przypadku zastąpienia nią rozdzielonej gospodarki węglowej.

Poza tym, rozwiązanie to eliminuje emisję pyłów, a także obniżenie emisji SO2.

Bezpieczeństwo energetyczne

Kogeneracja zapewnia też stałe zapotrzebowanie na energię, gdyż systemy kogeneracyjne mogą działać poza siecią. Jest to szczególnie ważne w przypadku pojawiania się ekstremalnych warunków atmosferycznych, takich jak nawałnice, ulewy czy nawet długotrwałe susze oraz problemów technicznych systemu elektroenergetycznego.

Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w przypadku przedsiębiorstw, dla których każda nagła przerwa w dostarczaniu energii oznacza duże straty.

Przyszłość kogeneracji

W kwietniu br. Komisja Europejska zadeklarowała wsparcie dla Polski m.in. w zakresie rozwoju kogeneracji w kwocie 5 mld euro. Ustawa zapewnia zarówno budowę nowych jednostek kogeneracji, jak i modernizację już istniejących zakładów kogeneracji wykorzystujących gaz.

Dzięki programowi KE Polska będzie miała szansę uczestniczyć w realizacji celów Unii Europejskiej w zakresie środowiska i klimatu, zwiększając efektywność energetyczną przedsiębiorstw i redukując emisję CO2.

Kontakt dla klientów:
tel. +48 61 102 72 22
email: info@duon.pl

Przeczytaj również:

Nowe stawki premii wspierających kogenerację w 2022 r.

Kogeneracja – co to jest i jak otrzymać dopłaty?

Premia kogeneracyjna – co zrobić, aby ją otrzymać?

Redukcja emisji gazów cieplarnianych dzięki kogeneracji

Kategorie
Dla firmy
Tagi
kogeneracja