Brak rury z gazem to nie problem, nawet dla małych odbiorców. Dlaczego warto postawić na instalację LNG?
Skroplony gaz ziemny, czyli LNG (ang. Liquefied Natural Gas) to jedno z najkorzystniejszych rozwiązań dla jednostek, które nie są podłączone do sieci gazowej. W formie ciekłej gaz zmniejsza swoją objętość 630 razy. Kolejno, na wybudowanej stacji regazyfikacji, stan cieczy substancji zostanie zmieniony na gazowy. Następnie paliwo jest dostarczane gazociągami do wybranych odbiorców: klientów indywidualnych i firm. Jakie zalety niesie za sobą instalacja LNG? Dlaczego warto zdecydować się na takie źródło energii nieelektrycznej?
Krótki czas montażu instalacji
Jedną z głównych obaw przedsiębiorców jest długi i skomplikowany proces opracowywania i budowania instalacji regazyfikacji LNG. Należy tutaj zaznaczyć, że 80% czasu zajmuje uzyskanie odpowiednich pozwoleń, w szczególności, gdy zainteresowany zajmuje się tym sam. Jednak podczas współpracy z DUON nie wiąże się to z dodatkową pracą dla klienta, ponieważ cały proces administracyjny i inwestycyjny spoczywa na naszych barkach. Podczas wspólnego działania czas ten może się skrócić, gdyż nasi eksperci i doradcy aktywnie działają w urzędach, aby przyspieszyć dopełnienie formalności. Dzięki temu klient zyskuje odpowiednią pomoc oraz odciążenie w wielu analizach oraz pracy „papierkowej”. Ponadto eksperckie podejście pozwala skrócić czas potrzebny na budowę instalacji systemu.
Jednocześnie branża aktywnie działa na rzecz likwidacji przynajmniej części wymagań administracyjnych, aby możliwe było przyspieszenie procesu realizacji inwestycji. Jednak w przypadku opóźnień w urzędach jako dostawca oferujemy mobilne stacje LNG. Dzięki ich wykorzystaniu, w możliwie najkrótszym czasie, możemy zapewnić odbiorcom stały dostęp do paliwa. Należy także wziąć pod uwagę fakt, iż proces budowy klasycznego gazociągu jest zdecydowanie bardziej czasochłonny w porównaniu z sytuacją, gdy zostaje wdrożona instalacja LNG.
Klient nie ponosi kosztów wybudowania instalacji
Często przedsiębiorcy niepokoją się wysokością nakładów pieniężnych pochłanianych przez inwestycję, a które nie były zaplanowane w budżecie. Podejmując współpracę z nami to my ponosimy zarówno koszty wybudowania instalacji, jak i dostosowania zakładu. Częściowo są one spłacane w momencie zakupu gazu. Opłata ta jest uzależniona od ilości kupowanego paliwa. Dla większości klientów są to symboliczne kwoty w stosunku do całej inwestycji. Dzięki temu odbiorcy mogą skorzystać z usługi nawet w trakcie roku budżetowego. Z uwagi na to, że nie muszą inwestować ani w system, ani w dostosowanie zakładu, nie ma potrzeby poszukiwania wolnych środków i forsowania dodatkowych funduszy na ten cel.
Dostawca pomaga w dostosowaniu zakładu
Potencjalnym problemem dla przedsiębiorcy może okazać się konieczność dostosowania zakładu pod planowaną inwestycję. Pojawia się wtedy wiele pytań dotyczących efektywności rozwiązań, rozplanowania infrastruktury oraz wymaganych dokumentów i pozwoleń na rozpoczęcie działań. Współpraca z nami daje klientowi wsparcie nie tylko w zakresie doradztwa energetycznego, ale także przy doborze odpowiednich urządzeń. Po odpowiednich uzgodnieniach przejmujemy również na siebie formalności związane z projektowaniem instalacji. Dzięki temu udział klienta w realizacji projektu jest zminimalizowany, a większość prac – powierzona jest specjalistom. Powszechnie wiadomo, że część takich projektów jest wstrzymywanych, gdyż nie ma osób, które mogłyby się tym zająć. Współpracując z nami ten problem nie występuje, ponieważ na etapie realizacji zaangażowanie ze strony przedsiębiorstwa jest zredukowane do minimum.
Bezpieczeństwo a instalacja LNG
LNG w kontakcie z powietrzem szybko odparowuje, gdyż jest od niego lżejszy. Jego ewentualny wyciek nie spowoduje także skażenia okolicznych gleb czy wód, gdyż nie wykazuje on żadnych właściwości toksycznych. Dodatkową zaletą jest brak stałych odpadów spalania typu popiół czy żużel, które trzeba by dodatkowo utylizować. Należy również wspomnieć, że skroplony gaz ziemny cechuje się wysoką temperaturą samozapłonu oraz jest bezpieczniejszy niż inne paliwa silnikowe takie jak olej napędowy czy benzyna.
Dodatkowo, każda instalacja LNG jest wyposażona w detektory gazu, które z łatwością wykrywają metan w składzie powietrza, dzięki czemu bezpieczeństwo cały czas jest utrzymywane na wysokim poziomie. Nie zatrudniamy zewnętrznych serwisów w celu kontroli instalacji, gdyż znajduje się ona pod czujnym okiem naszego zespołu – czyli specjalnie wyszkolonych w tym celu dyspozytorów.
Monitoring prowadzony jest przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W przypadku jakiegokolwiek alarmu informowane są odpowiednie także odpowiednie służby. Wart zwrócenia uwagi jest fakt, że posiadamy także własne sztaby serwisantów w różnych regionach Polski, które są w stanie natychmiast zareagować i usunąć usterki. W przypadku większych szkód, wsparcia udzielają firmy zewnętrzne. Dzięki temu dyspozycyjność naszych stacji w ciągu ostatnich 3 lat była na poziomie 100%.
Instalacja LNG ma prosty system obsługi
Przed rozpoczęciem użytkowania instalacji LNG przez przedsiębiorstwo, zespół ekspertów przeprowadza krótkie, lecz szczegółowe szkolenia z zakresu obsługi systemu, eksploatacji urządzeń oraz rozładunku LNG. Jest ono prowadzone przez wieloletnich i doświadczonych pracowników firmy. Ponadto, w każdej chwili możliwy jest kontakt z osobami, które są w gotowości, aby pomóc w rozwiązaniu problemu, jeśli takowy się pojawi. Można także poradzić się kierowców przy każdej dostawie. Należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach duża część procesów jest zautomatyzowana i ingerencja człowieka w działania urządzenia jest niewielka, a czasem wręcz niepożądana. Dzięki temu użytkowanie systemu staje się zupełnie bezproblemowe i intuicyjne.
Transport gazu w stanie ciekłym jest łatwy
Główny składnik LNG to metan, ale zawiera on także niewielką ilość etanu i innych węglowodorów. Stosunek objętości gazu do cieczy (630:1) sprawia, że można na małej powierzchni zgromadzić dużo paliwa, które będzie gwarantowało jego zapas na dłuższy okres. Gaz jest przewożony i trzymany w temperaturze poniżej -163°C w zbiornikach kriogenicznych, a jego rozładunek z cysterny trwa jedynie jedną do dwóch godzin. Wbrew pozorom przy odpowiednio dostosowanym transporcie, paliwo można przewieźć łatwo – szczególnie tam, gdzie konwencjonalne gazociągi nie dosięgają. Dodatkowo, w związku z tym, że gaz jest bardziej wydajny energetycznie niż węgiel nie trzeba tak często uzupełniać jego zasobów. W przypadku, gdy zakład produkcyjny mieści się blisko lokalnej społeczności zmniejszona ilość transportów może pozytywnie wpłynąć na wizerunek klienta.
Zastosowanie instalacji LNG w firmie niesie za sobą wiele korzyści. Od wysokiego poziomu bezpieczeństwa, poprzez niskie koszty, kończąc na łatwej obsłudze i transporcie. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w miejscach, w których nie są pociągnięte klasyczne gazociągi. Będzie również świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, którym zależy na zredukowaniu czynników źle wpływających na środowisko, przy jednoczesnym zminimalizowaniu nakładu czasu potrzebnego na realizację i obsługę inwestycji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji LNG i możliwości wdrożenia jej w Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci doradzą i odpowiedzą na wszystkie pytania.
Kontakt dla klientów:
tel. +48 61 102 72 22
email: dystrybucja@duon.pl