Opóźnienie gazociągu. Pomogą tymczasowe dostawy gazu

Twoja firma finalizuje inwestycję? Nowa linia technologiczna lub fabryka potrzebuje zasilania gazem ziemnym, a tymczasem budowa gazociągu znacznie się opóźnia? A może planujesz rozbudowę zakładu produkcyjnego w ciągu kilku miesięcy, a operator sieci dystrybucyjnej obiecuje przyłącze zacznie później? Rozwiązaniem jest tzw. zasilanie tymczasowe, inaczej tymczasowa dostawa gazu. 

Proces budowy infrastruktury gazowej jest uregulowany. Nie wszystko zależy od inwestora i dostawcy gazu. W dodatku przyłączenie danej lokalizacji, a więc zapewnienie dostępu do gazociągu oznacza m.in. długotrwałe prace budowlane i negocjacje z właścicielami gruntów. W tym obszarze firma realizująca inwestycję jest zależna od tempa prac instytucji państwowych, a w przypadku gazu sieciowego, także od terminów ustalonych przez operatora systemu gazociągów – firmy Gaz-System S.A. W normalnych warunkach budowa przyłącza do sieci dystrybucji gazu ziemnego przez operatora może potrwać nawet do 40 miesięcy.

Zasilanie tymczasowe – o co chodzi?

Co jeśli inwestor wykona wszystkie prace po swojej stronie, a operator nadal jest w trakcie doprowadzania gazociągu do danej lokalizacji? Rozwiązaniem mogą być tymczasowe dostawy gazu lub inaczej zasilanie tymczasowe, które może zasilać zakład nawet przez 1,5 roku. W tym przypadku paliwo transportowane jest na miejsce cysternami kriogenicznymi, by po procesie regazyfikacji zasilić instalację gazową klienta. Regazyfikacja odbywa się w tymczasowej przyzakładowej instalacji LNG lub w jej mobilnej wersji. Zasada działania instalacji tymczasowej nie odbiega od tego jak działa standardowa instalacja LNG, której schemat widzimy poniżej.

Tymczasowe dostawy gazu ziemnego

Dostawy tymczasowe, czyli jakie?

W trybie tymczasowych dostaw gazu firma może przez pewien czas zasilać swoje instalacje gazem ziemnym uzyskanym z LNG i regazyfikowanym na miejscu w instalacji tymczasowej. Gaz jest następnie wtłaczany do zakładowej instalacji gazowej i zasila dowolne urządzenia, tak jak byłoby to w przypadku podłączenia do gazociągu.

Kiedy sprawdzą się tymczasowe dostawy gazu: 

  • Okres przejściowy – opóźnienia w budowie przyłącza gazowego. 
  • Awaria/zatrzymanie pracy gazociągu. 
  • Remont/konserwacja gazociągu
  • Testy instalacji
kwadrat 1100x1100 lejek 4

Tymczasowe dostawy gazu to wartościowa alternatywa w przypadku, gdy np. produkcja powinna ruszyć w określonym terminie i do jej wykonania są już zatrudnieni pracownicy, a nadal brakuje zasilania sieciowego. Rozwiązanie sprawdzi się w m.in. przypadku firm, które są pod presją terminów wynikających m.in. z unijnych regulacji, takich jak dyrektywa MCP i które muszą przejść na zasilanie gazem ziemnym szybciej, niż możliwe jest zbudowanie niezbędnej do tego infrastruktury, a także gdy zasilenie kotłowni jest niezbędne, aby sfinalizować proces odbioru inwestycji.

CTA 1005 px lejek 4

Przeczytaj również:

Brak rury z gazem to nie problem, nawet dla małych odbiorców. Dlaczego warto postawić na instalację LNG?

Tymczasowe dostawy gazu – dowiedz się, jakie są kolejne kroki i przetestuj LNG w Twojej firmie

Instalacja LNG – budowa i zastosowanie

LNG w przemyśle – kiedy się sprawdza?

Jak przebiega współpraca z dostawcą LNG? – na przykładzie DUON