Opóźnienie gazociągu. Pomogą tymczasowe dostawy gazu

Twoja firma finalizuje inwestycję? Nowa linia technologiczna lub fabryka potrzebuje zasilania gazem ziemnym, a tymczasem budowa gazociągu znacznie się opóźnia? A może planujesz rozbudowę zakładu produkcyjnego w ciągu kilku miesięcy, a operator sieci dystrybucyjnej obiecuje przyłącze dopiero za 3,5 roku? Rozwiązaniem jest tzw. zasilanie tymczasowe, inaczej tymczasowa dostawa gazu. 

Proces budowy infrastruktury gazowej jest uregulowany. Nie wszystko zależy od inwestora i dostawcy gazu. W dodatku przyłączenie danej lokalizacji, a więc zapewnienie dostępu do gazociągu oznacza m.in. długotrwałe prace budowlane i negocjacje z właścicielami gruntów. W tym obszarze firma realizująca inwestycję jest zależna od tempa prac instytucji państwowych, a w przypadku gazu sieciowego, także od terminów ustalonych przez operatora systemu gazociągów – firmy Gaz-System S.A. W normalnych warunkach, operator realizuje proces budowy przyłącza do sieci dystrybucji gazu ziemnego minimum w ciągu 40 miesięcy, a zdarzają się dłuższe terminy oraz dodatkowe opóźnienia. 

Zasilanie tymczasowe – o co chodzi?

Co jeśli inwestor wykona wszystkie prace po swojej stronie, a operator nadal jest w trakcie doprowadzania gazociągu do danej lokalizacji? Rozwiązaniem mogą być tymczasowe dostawy gazu lub inaczej zasilanie tymczasowe. W tym przypadku paliwo transportowane jest na miejsce cysternami kriogenicznymi, by po procesie regazyfikacji zasilić instalację gazową klienta. Regazyfikacja odbywa się w tymczasowej przyzakładowej instalacji LNG lub w jej mobilnej wersji zamontowanej na naczepie ciężarówki. Zasada działania instalacji tymczasowej nie odbiega od tego jak działa standardowa instalacja LNG, której schemat widzimy poniżej.

odmowa_przylacza_gazu

Dostawy tymczasowe, czyli jakie?

W trybie tymczasowych dostaw gazu firma może przez pewien czas zasilać swoje instalacje gazem ziemnym uzyskanym z LNG i regazyfikowanym na miejscu w instalacji tymczasowej. Gaz jest następnie wtłaczany do zakładowej instalacji gazowej i zasila dowolne urządzenia, tak jak byłoby to w przypadku podłączenia do gazociągu. 

Kiedy sprawdzą się tymczasowe dostawy gazu: 

  • Okres przejściowy – opóźnienia w budowie przyłącza gazowego. 
  • Awaria/zatrzymanie pracy gazociągu. 
  • Remont/konserwacja gazociągu
  • Testy instalacji

Tymczasowe dostawy gazu to wartościowa alternatywa w przypadku, gdy np. produkcja powinna ruszyć w określonym terminie i do jej wykonania są już zatrudnieni pracownicy, a nadal brakuje zasilania sieciowego. Rozwiązanie sprawdzi się w m.in. przypadku firm, które są pod presją terminów wynikających m.in. z unijnych regulacji, takich jak dyrektywa MCP i które muszą przejść na zasilanie gazem ziemnym szybciej, niż możliwe jest zbudowanie niezbędnej do tego infrastruktury. 

Przeczytaj również:

Brak rury z gazem to nie problem, nawet dla małych odbiorców. Dlaczego warto postawić na instalację LNG?

Tymczasowe dostawy gazu LNG – krok po kroku

Budowa instalacji LNG

Zastosowanie LNG w przemyśle

Współpraca z DUON – jak wygląda i czym klient nie musi się przejmować?