Webinar ekspercki DUON: LNG zabezpieczy Twój biznes w energię. Przetestuj LNG – pierwszy krok do skroplonego gazu ziemnego

Dla zakładów, które dziś nie są zdecydowane na postawienie dużej stacji i przejście procesu, stworzyliśmy program „Przetestuj LNG”. Ma on szereg zastosowań przeznaczonych nie tylko dla tych, którzy mają dostęp do gazu, ale także dla tych, którzy dopiero myślą o transformacji – mówił Maciej Wardejn, Kierownik ds. Kluczowych Klientów DUON, który podczas webinaru opowiedział o możliwościach oraz zaletach przejścia na LNG, popartych konkretnymi przykładami w formie case studies.

Podczas webinaru ekspert wyjaśnił także, czym jest LNG i jakie są jego główne zastosowania.

– LNG jest innym gazem niż LPG. Skroplony w celach transportowych gaz ziemny, utrzymywany w temperaturze –160 stopni. W postaci ciekłej jest skompresowany 600-krotnie, tak aby jednym transportem przewieźć go więcej. Takie właśnie transporty docierają do Europy, w tym też do Polski, tankowcami z takich kierunków, jak USA czy Katar. W przypadku Polski dostawy docierają do Świnoujścia, gdzie gaz przelewany jest do cystern, które rozwożą go do lokalizacji, które tego szczególnie potrzebują – podkreślał Maciej Wardejn specjalizujący się w rozpoznawaniu strategicznych potrzeb przedsiębiorców w zakresie paliw, pomagający organizacjom w transformacji energetycznej oraz zajmujący się projektami związanymi z optymalizacją kosztów zakupu gazu ziemnego.

instalacja duon

Pierwszy krok: Przetestuj LNG

Dzięki testom LNG, które można przeprowadzić przy wsparciu DUON, możliwe jest sprawdzenie, jak skroplony gaz ziemny sprawdzi się jako zamiennik gazu sieciowego w konkretnej fabryce, zakładzie, firmie. – Jesteśmy w stanie podstawić urządzenia, dzięki którym nastąpią testy i będą Państwo wiedzieć, czy rozwiązanie będzie odpowiednie. Tym samym nie muszą decydować się Państwo na ryzyko, początkowe testy pomogą rozwiać wątpliwości – dodał ekspert DUON. 

– Jeżeli jednak w firmie trwa już jakaś inwestycja, przyłączenie do sieci gazowej, problemem jest prawdopodobnie długi czas oczekiwania na podanie tego gazu z rury. Program „Przetestuj LNG” może przyspieszyć dostarczenie paliwa ponad te planowane terminy. Dodatkowo dla firm, dla których szczególnie ważna jest ciągłość produkcji, „Przetestuj LNG” może pełnić funkcję wykorzystania LNG jako paliwa, które zaspokoi potrzeby konsumpcji, będzie zapasem na wypadek przerw w dostawach gazu. I w tym przypadku nie trzeba budować wielkiej instalacji, tylko postawić mniejszą stację składającą się jedynie z cysterny kriogenicznej oraz parownic atmosferycznych – kontynuował ekspert.

Cysterna kriogeniczna pełni wtedy tę samą funkcję co zbiornik na stacji LNG oraz parownica, która przygotowuje ten gaz, aby mógł być bez problemu podany do urządzeń. Maciej Wardejn podkreśla, że po przygotowaniu całego procesu DUON jest w stanie podać do 40 MW gazu za pomocą tych urządzeń. Prosty jest także harmonogram współpracy składający się jedynie z sześciu etapów – od pierwszego kontaktu, gdy DUON weryfikuje oczekiwania klienta z obecnymi możliwościami, po start dostaw. W momencie rozpoczęcia dostaw DUON bierze na siebie wszelkie zarządzanie nimi, wszystkie kwestie techniczne oraz obserwację.

Dowiedz się więcej o testach LNG.

Milionowe straty w dostawach – rozwiązaniem LNG

Podkreślając zalety testowania LNG, ekspert DUON podczas webinaru przedstawił przykład jednego z klientów w branży mięsnej, który dwa lata temu miał problem, gdy był przyłączony do lokalnej sieci gazowej, w tym przypadku gazu zaazotowanego. Kopalnia na czas remontu jednej z linii produkcyjnych ograniczyła swoje moce produkcyjne o 50 proc. Klient nie miał żadnej alternatywy oprócz gazu zaazotowanego od DUON.

– Byliśmy w stanie uporać się z konsekwencjami ograniczenia konsumpcji. Klient nie mógł zatrzymać swojego łańcucha dostaw – mięso, które zamówił, musiało do niego trafić, a ze względu na ograniczenie produkcji część mięsa by się zepsuła, powodując milionowe straty – opowiadał podczas webinaru ekspert. – Przygotowania od strony DUON trwały jedynie dwa tygodnie, realizacja trzy tygodnie – z podziałem 50/50 na gaz zaazotowany oraz LNG, przez co w momencie ograniczenia mocy produkcyjnych przez kopalnię firma od razu miała podawany gaz LNG przez DUON. 

O szczegółach tego case study, które dowodzi, że skroplony gaz ziemny okazuje się pewnym rozwiązaniem w prowadzeniu dochodowego biznesu, możecie dowiedzieć się z nagrania webinaru.

Przeczytaj również:

Dlaczego tymczasowe dostawy gazu sprawdzą się w obiektach przemysłowych?

Różnica między LNG a LPG

Testy LNG – czyli jak wypróbować LNG w praktyce?

Czym zasilać firmę? LNG, LPG, olej opałowy czy węgiel? – pobierz pozacenowe porównanie paliw

Kategorie
Dla firmy