Testy LNG – czyli jak wypróbować LNG w praktyce?

Zastanawiasz się, czy zasilanie firmy LNG ma sens w twoim przypadku? Chcesz, mieć rezerwę mocy na wypadek wprowadzenia stopni zasilania, albo zwiększonego poboru paliwa? Teraz możesz przetestować LNG w konkretnej lokalizacji, zebrać doświadczenia i podejmować decyzje inwestycyjne bez niepewności.

Na czym polegają testy LNG?

Od 2023 r. w DUON umożliwiamy testowanie LNG, jako paliwa zasilającego procesy technologiczne, klientom, którzy korzystają już z sieciowego gazu ziemnego i wykorzystują go w wewnętrznych instalacjach spalania. Dzięki testom LNG możliwe jest sprawdzenie, jak skroplony gaz ziemny sprawdzi się jako zamiennik gazu sieciowego w konkretnej fabryce, zakładzie, firmie.

Testy prowadzone są przy użyciu tymczasowych instalacji LNG w trybie podobnym do oferowanych przez nas od lat tzw. tymczasowych dostaw gazu. Dzięki dostawom tymczasowym możliwe jest zasilanie przedsiębiorstw w sytuacjach nadzwyczajnych np. awarii gazociągu lub zatrzymania jego pracy, konieczności remontu lub konserwacji instalacji oraz w okresach przejściowych, gdy wystąpiły opóźnienia w budowie przyłącza gazowego dla nowej inwestycji. Teraz to rozwiązanie można wykorzystać również do testowego wypróbowania skroplonego gazu ziemnego jako źródła zasilania ściśle określonej instalacji gazowej.

LNG jako paliwo awaryjne

Przeczytaj więcej na temat tymczasowych dostaw gazu w naszym artykule „Dostawy tymczasowe – krok po kroku”.

Testowa instalacja LNG składa się z następujących elementów:

  • cysterna kriogeniczna lub inny zbiornik, w którym przechowuje się skroplone paliwo;
  • parownica, będąca rurociągiem z radiatorami, które pobierają ciepło z atmosfery, ogrzewając LNG, które ulega regazyfikacji, czyli zmianie fazy ciekłej na gazową (z 1 m3 LNG otrzymujemy ok 600 m3 gazu ziemnego).

Dodatkowymi elementami, których wdrożenie może okazać się istotne są: reduktory, stacja regazyfikacyjna, stacja nawaniania i podgrzewacze.

Tymczasowe dostawy gazu ziemnego

Ile trwa test LNG w firmie?  

Test LNG w danej firmie może trwać od jednego dnia do kilku miesięcy. Wszystko zależy od potrzeb w danej lokalizacji oraz od uzgodnionych warunków współpracy.

Dla kogo przeznaczone są testy LNG?

Obecnie testy oferowane są firmom, które spełniają wszystkie poniższe warunki:

  • są użytkownikami instalacji gazowych;
  • zaopatrują się w gaz za pomocą sieci gazociągowej;
  • rozpatrują wykorzystanie LNG jako paliwa zapasowego na wypadek przerw w dostawach gazu (wprowadzenia stopni zasilania) lub zmniejszenia ich wolumenu.

Warunki przeprowadzenia testów ustalane są indywidualnie w zależności od potrzeb, uwarunkowań technicznych i wielu innych czynników. Testy mają na celu przekonanie użytkownika, że LNG jest w stanie sprostać wymogom danej firmy i zasilić jej instalacje.

Niezależnie od wyników testów technicznych, ważne jest również rozpatrzenie warunków ekonomicznych, które zależą głównie od wolumenu gazu sieciowego, który miałby zostać zastąpiony przez LNG. W przypadku mniejszych firm może to być cały wykorzystywany wolumen gazu ziemnego, co oznacza po prostu przejście z gazu sieciowego na zasilanie za pomocą LNG. W przypadku większych przedsiębiorstw, możliwe jest zastąpienie przez LNG tylko części pobieranego z sieci gazociągowej błękitnego paliwa.

Jak przetestować LNG w praktyce?

Aby wykonać testy LNG w danej lokalizacji należy przejść 5 kroków:

Krok 1: Pierwszy kontakt

Na tym etapie ustalamy z klientem kluczowe założenia. Staramy się rozeznać, jakie są jego szczegółowe wymagania dotyczące dostawy, tzn. jakich przepływów średnich, maksymalnych i godzinowych oczekuje, jakie powinno być ciśnienie robocze na wyjściu, kiedy dokładnie powinno nastąpić zasilanie, na jaki czas oraz w jakim miejscu. Na podstawie tych informacji powstaje pierwsza oferta.

Krok 2: Wizja lokalna

Jest to najważniejszy etap przygotowania do pracy, gdyż założenia zawarte w pierwotnej wersji oferty mogą różnić się z tym, co specjaliści Duon zastaną na miejscu. Liczy się każdy detal, który może decydować o realizacji, w tym np. możliwości wpięcia w stację redukcyjną znajdują się w pobliżu, czy kwestie związane z logistyką, np. możliwości wjazdu w dany obszar pojazdu o tonażu 40t, potrzeba ogrodzenia terenu, gdy pojawić się tam mogą osoby postronne.

Krok 3: Finalna oferta

Po spotkaniu w miejscu powstania instalacji testowej potwierdzenie lub skorygowanie oferty, którą akceptuje klient.

Krok 4: Ustalenie szczegółów prac

Następnym krokiem jest uzgodnienie szczegółów prac: harmonogram, wykorzystania sprzętów/maszyn i delegowanie obsługi. Czas realizacji jest szacowany indywidualnie na podstawie czynników takich, jak: długość trwania testu, logistyka, odległość czy szczegółowe potrzeby klienta.

W przypadku instalacji kilkumiesięcznych, istotne może być przeszkolenie osoby po stronie klienta, która będzie na miejscu kontrolować działanie instalacji. Jeżeli jest taka potrzeba, Duon zapewnia szkolenia merytoryczne, wsparcie w zdobyciu niezbędnych uprawnień oraz nadzór w początkowej fazie działania instalacji. W przypadku testów, które mogą trwać nawet jeden dzień, nie jest to konieczne. DUON zapewnia wyszkoloną kadrę, która zapewni obsługę przy najwyższych standardach bezpieczeństwa.

Krok 5: Bieżąca opieka i rozliczenia

Nasz dział techniczny jest gotowy do wszelkich konsultacji, nadzoru oraz audytów bieżących działania instalacji. Zapewniamy ciągłość zasilania , zajmujemy się wszelkimi formalnościami, także obsługą, stanowimy wsparcie w eksploatacji, kontroli przepływów, ciśnień itd.

Duon w ciągu 20 lat zrealizował ponad 300 zasilań tymczasowych, wspierając swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby indywidualne korzystające z dostaw gazu. Od 2023 r. oferujemy również możliwość testowego wykorzystania instalacji LNG w celu sprawdzenia tego rozwiązania w praktyce przed podjęciem decyzji o przejściu na tego typu zasilanie.

Jeśli interesuje cię czy skroplony gaz ziemny sprawdzi się w twojej firmie, skontaktuj się z nami w celu przeprowadzenia testów LNG. Zadzwoń pod numer (+48) 693 443 319 lub wypełniając formularz kontaktowy – wystarczy kliknąć w czerwony prostokąt “Zapytaj o współpracę” widoczny tuż obok, po prawej stronie.

przetestuj.duon.pl

Przeczytaj również:

Jak wybrać dostawcę gazu LNG? Na co zwrócić uwagę?

Brak gazociągu to nie problem dla firm. Dlaczego warto postawić na instalację LNG?

LNG: Czy to wymarzone paliwo dla Ciebie?

Czym zasilać firmę? LNG, LPG, olej opałowy czy węgiel? – pobierz pozacenowe porównanie paliw

Rośnie VAT na gaz ziemny, co to oznacza dla biznesu?

Kategorie
Dla firmy