Jak wybrać dostawcę gazu LNG? Na co zwrócić uwagę?

W przypadku firm rozważających lub zdecydowanych na wykorzystanie LNG jako źródła zasilania np. procesów produkcyjnych, dostawca paliwa to nie tylko jeden z kontrahentów, ale kluczowy partner, od którego zależy sprawna praca całego zakładu. Jak wybrać dostawcę LNG? Na co zwrócić uwagę?

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę LNG jest na ustach wszystkich jako alternatywa, która ma zasilić europejski rynek energetyczny, niepewny dostaw ze wschodu. Ale LNG to nie novum. Wiele firm przemysłowych z powodzeniem stosuje go od lat, do zasilania swoich procesów technologicznych, inni dopiero przekonują się do tej formy. Jak przejść suchą stopą przez proces wyboru dostawcy? Na co zwrócić uwagę, by przede wszystkim cieszyć się komfortem i stabilizacją?

Po pierwsze: Zapytaj o doświadczenia

To cecha pożądana przy wyborze kontrahenta biznesowego nie tylko w przypadku dostawcy paliwa do zasilania. Liczba wdrożonych projektów o podobnej charakterystyce, które można omówić na etapie wstępnych rozmów z pewnością przyczyni się do wzrostu zaufania.

Bez wątpienia jednak to kluczowa kwestia – doświadczony dostawca potrafi przeprowadzić za rękę zarówno przez proces sprzedażowy, jak i następnie w razie potrzeby – budowę odpowiedniej infrastruktury. Wszelkie kwestie formalne nie są dla niego problematyczne, gdyż prawdopodobnie zmagał się z nimi wcześniej w przypadku innych klientów. Pamiętajmy, że potencjalnych spraw do rozstrzygnięcia może pojawić się sporo, tym bardziej istotne, by nie zaskoczyły one dostawcy LNG.

Po drugie: Kompleksowość

Dodatkową ważną korzyścią pozostaje fakt, że outsourcując całe procesy, nie ma potrzeby angażowania w nie własnego personelu, a to oznacza oszczędność czasu przeznaczonego na szkolenia, ale też możliwość skierowania pracowników do innych zadań.

Powierzając danemu partnerowi ważne zadania, chcemy wierzyć, że będzie on w stanie wesprzeć nas potencjalnie w tak wielu obszarach, jak będziemy tego wymagać. Niewątpliwie gros firm bardziej przychylnym okiem spogląda w kierunku przyszłych kontrahentów, którzy są w stanie zapewnić wsparcie kompleksowe, które obejmie m. in.:

  • projektowanie i planowanieodpowiednio zaplanowane działania pozwolą zaoszczędzić czas na każdym etapie inwestycji;
  • finansowanie inwestycji – dobór najlepszej opcji spośród wielu dostępnych oraz elastyczność to istotna cecha (w tym ustalenie stałej, ostatecznej ceny budowy, np. wobec zmian cen materiałów);
  • prowadzenie procesu inwestycyjnego – rola partnera to towarzyszenie w każdym kroku procesu, zadbanie nie tylko o sprawny proces sprzedaży;
  • tymczasowe i awaryjne dostawy gazuco zniweluje ewentualne przestoje, zapewniając ciągłość produkcji; 

planowanie dostawwyeliminuje niepewność wynikającą z kończących się zapasów;

Po trzecie: Finansowanie

Warto pod uwagę brać takich kontrahentów, których sposoby finansowania będą elastyczne i korzystne dla inwestującego. Co mamy na myśli? Na przykład to, że nie zawsze trzeba ponosić pełne koszty instalacji. Dostawca może zapewnić np. rozliczenie kosztów budowy infrastruktury w cenie gazu, przy czym możliwe może być ustalenie opłaty tylko za amortyzację sprzętu w okresie jego eksploatacji. W przypadku zakończenia kontraktu dostawca, bez trudu przeniesie instalację do innej lokalizacji i zdejmie z odbiorcy niepotrzebne koszty.

Po czwarte: Pewność dzięki odpowiedniej logistyce

Bez wątpienia dobre źródła i odpowiednio zorganizowana logistyka zapewniają odbiorcy spokój. Przede wszystkim gaz to energia, czyli kluczowy zasób dla firmy, którego nie może zabraknąć – warto zapytać o flotę cystern kriogenicznych i możliwości dostarczania paliwa do danej lokalizacji i zaspokojenie nagłych potrzeb w okresach zwiększonej konsumpcji.

Aspekt ten wiąże się z kwestią źródeł paliwa – dodatkowe pytania o ich dywersyfikację na pewno nie zaszkodzą, a pozwolą upewnić się, że zasilanie firmy, a więc i jej los, znajduje się we właściwych rękach.

Zasadne wydaje się np. pytanie, czy w przypadku, gdy np. zawiedzie źródło w Świnoujściu, czy będzie musiał płacić dodatkowo za dostawy z portu w Rotterdamie. Bez fizycznie realizowanych dostaw z danych źródeł nie nikt nie ma możliwości nagle “poderwać floty” i wysłać w dane miejsce… Trzeba mieć realizowany kontrakt aby móc odbierać gaz.

Po piąte: Bezpieczeństwo – po obu stronach

Ten aspekt najczęściej świadczy o sposobie działania potencjalnym dostawcy. Jeżeli funkcjonuje w sposób transparentny, dbając o zdrowie swoich pracowników, ale też zabezpieczając osoby po stronie klienta, potwierdza to, że warto mu zaufać. Co świadczy o profesjonalnym podejściu do kwestii bezpieczeństwa?

Między innymi:

  • otrzymane certyfikaty
  • przeprowadzone szkolenia pracowników dostawcy i pracowników klienta
  • współpraca z miejscową strażą pożarną

Po szóste: Kształtowanie ceny

Przejrzyste zasady – bez tego trudno mówić o partnerskich relacjach. Cena to często jeden ważniejszych czynników wpływających na wybór danego konkretnego kontrahenta. O ile na jej wysokość nie zawsze mamy wpływ, szczególnie w przypadku surowców / paliw, o tyle warto podjąć współpracę z transparentnym Partnerem. Jakie pytania warto zadać?

  • czy cena oparta jest na TTF czy TGE?
  • czy przeglądy instalacji i inne niezbędne prace są wliczone w opłaty za paliwo, czy też należy ponosić kolejne “nieprzewidziane” koszty”? 
  • Możliwość zabezpieczenia stałej ceny i na jaki okres?
Kategorie
Dla firmy