Dlaczego tymczasowe dostawy gazu sprawdzą się w obiektach przemysłowych?
Dzięki dostawom gazu w trybie tymczasowym przedsiębiorstwa zyskują większą niezależność bez ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych. LNG może być pobierane przez istniejącą w firmie instalację gazową i zasilać ją tak samo jak miałoby to miejsce, gdyby zakład był podłączony do gazociągu. Dowiedz się, dlaczego jeszcze tymczasowe dostawy gazu spełnią oczekiwania przemysłu.
Jak działają dostawy LNG w trybie tymczasowym?
Aby móc korzystać z tymczasowych dostaw skroplonego gazu ziemnego, konieczne jest zbudowanie tymczasowej przyzakładowej instalacji LNG. Istnieją też jej mobilne odpowiedniki montowane na naczepie ciężarówki. Tymczasowe stacje LNG działają na zasadach analogicznych co standardowe instalacje LNG. Czyli jakich?
Paliwo transportuje się do miejsca docelowego cysternami kriogenicznymi, utrzymując jego niską temperaturę. Następnie LNG przechowuje się w zbiornikach kriogenicznych pod ciśnieniem 4–5 bar i w temperaturze od −163 do −140°C. Kolejnym etapem jest zmiana LNG ze stanu ciekłego w gazowy. Służą do tego parownice atmosferyczne. Z kolei w stacji redukcyjno-pomiarowej dokonuje się redukcji ciśnienia gazu, jego nawaniania (surowiec łączy się ze związkiem THT o charakterystycznym zapachu) oraz sprawdza parametry techniczne.
Po procesie regazyfikacji i ostatecznej obróbce gaz może zasilić instalację gazową danego obiektu przemysłowego.
Kiedy warto posłużyć się tymczasowymi dostawami gazu?
Budowa infrastruktury zasilającej przedsiębiorstwo gazem sieciowym jest obwarowana licznymi przepisami. W praktyce oznacza to niestety, że postępy inwestycji zależą od szybkości prac instytucji publicznych oraz terminów narzuconych przez dystrybutora. To trudny okres przejściowy. Mocnym punktem oparcia dla firmy w tym czasie są tymczasowe dostawy gazu. Gwarantują jej nieprzerwaną pracę, a więc niwelują ryzyko strat z powodu zaprzestania produkcji.
Dostawy gazu w trybie tymczasowym będą dobrym pomysłem także w przypadku awarii/zaprzestania działania istniejącego gazociągu, remontów i modernizacji sieci . Tymczasowe dostawy sprawdzą się również w firmach budujących obiekty przemysłowe, które wykazują zapotrzebowanie na gaz ziemny w celu przeprowadzenia testów przed oddaniem instalacji do użytkowania. Przedsiębiorcy, których popyt okresowo przewyższa moce przesyłowe gazociągu i ci, którzy planują odejście od gazu sieciowego też powinni zainteresować się tymczasowymi dostawami gazu.
Należy pamiętać, że takie dostawy LNG mogą znacząco pomóc w dochowaniu terminów związanych z transformacją energetyczną przedsiębiorstwa. UE wywiera coraz większą presję na krajach członkowskich, więc powinniśmy trzymać tempo w systematycznej realizacji postanowień dyrektywy MCP czy pakietu Fit for 55.
W jakich branżach sprawdziły się już tymczasowe dostawy gazu?
Ten tryb dostaw sprawdził się w wielu gałęziach przemysłu, m.in. papierniczej, magazynowej, rolniczej czy automotive. Jedno z naszych case study dotyczy właśnie firmy produkcyjnej z branży automotive, do której zaczęliśmy dostarczać gaz z regazyfikacji LNG jako zamiennik gazu sieciowego. Przy konsumpcji na poziomie 600 MWh to rozwiązanie obniżyło miesięczne koszty produkcji o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Inna realizacja miała miejsce w branży magazynowej. Prawie ukończony magazyn wielkopowierzchniowy nieoczekiwanie dostał odmowną decyzję na przyłączenie do sieci gazowej. Bardzo ograniczony czas do momentu uruchomienia magazynu nie dał żadnej szansy przedsiębiorcy na budowę alternatywnego źródła zasilania. My jednak potrzebowaliśmy bardzo mało czasu, by uruchomić tymczasowe zasilanie gazem ziemnym powstałym w procesie regazyfikacji LNG. Dzięki temu magazyn rozpoczął swoją pracę bez zbędnej zwłoki.
Z kolei dla firmy z branży papierniczej, która spodziewała się wprowadzenia ograniczeń na gaz sieciowy, przygotowaliśmy tymczasową instalację zasilania, która zastępuje część gazu z sieci gazem LNG. To było dobre strategiczne posunięcie, ponieważ branża papiernicza potrzebuje dużo energii, wody i ciepła, i nie może pozwolić sobie na przerwy w produkcji, nawet jeśli trwałyby tylko kilka godzin dziennie.
Podobny przypadek miał miejsce w firmie z branży rolniczej, która w 2022 roku na skutek wojny w Ukrainie i zawirowań na rynku gazowym obawiała się wprowadzenia ograniczeń produkcji. Nasi specjaliści po wizji lokalnej i rozmowach z klientem zaproponowali kilka wyjść z tej sytuacji. Przedsiębiorca zdecydował się na zarezerwowanie sprzętów niezbędnych do uruchomienia tymczasowej instalacji regazyfikacji i postawienie na swoim terenie części z tych urządzeń, aby były gotowe do możliwie najszybszego użycia. Przeprowadziliśmy też próbne 24-godzinne zasilania pieca gazem z regazyfikacji LNG.
Jakie korzyści niosą za sobą tymczasowe dostawy LNG?
Podsumowując, dostawy skroplonego gazu ziemnego w trybie tymczasowym mają wiele zalet dla obiektów przemysłowych. Wśród nich można wyróżnić m.in.:
- mobilność tej metody oraz braku obowiązku posiadania pozwolenia na budowę, a co za tym idzie szybki dostęp do gazu ziemnego,
- zapewnienie płynności zasilania zakładu produkcyjnego, dzięki czemu nie powstaje ryzyko generowania strat finansowych spowodowanych jego ewentualnym przestojem,
- perspektywę zrealizowania odbiorów końcowych inwestycji i zdanie jej w terminie, pomimo zwłoki w poprowadzeniu rurociągów przez lokalnego operatora gazu,
- odnośnie do firm remontujących gazociągi – gwarancję ciągłości dostaw gazu i uchronienie się od zawiłych formalności dotyczących planowania remontu sieci gazowej, która zasila miejscowość lub park przemysłowy.
Dowiedz się więcej: Tymczasowa dostawa gazu – krok po kroku