Bezpieczeństwo inwestycji w LNG

Korzyści ekonomiczne i środowiskowe powodują, że skroplony gaz ziemny (LNG) jest stosowany przez coraz więcej przedsiębiorstw do produkcji energii cieplnej i elektrycznej na własne potrzeby. Zarządy kolejnych firm rozważają przejście na błękitne paliwo. Jak wybrać partnera do realizacji inwestycji w instalację LNG? Kluczem jest bezpieczeństwo. I to nie tylko w kontekście BHP i Ppoż., ale także terminu realizacji, przewidywalności kosztów serwisowania, bezawaryjnej pracy, eliminacji przestojów czy bezpieczeństwa dostaw.

Bezpieczeństwo inwestycji LNG DUON

Bezpieczeństwo na etapie inwestycji

Kwestie bezpieczeństwa pojawiają się już przy okazji pierwszej wizyty specjalistów w lokalizacji, gdzie planowana jest budowa stacji LNG. Dokonując wizji lokalnej, oceniają oni warunki terenowe i przestrzenne. Badają odległość od zabudowań, linii energetycznych i infrastruktury przeciwpożarowej. W kolejnym etapie konieczna jest również analiza sytuacji prawnej, w tym planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego na danym terenie, a jeśli go nie ma, wystąpienie do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Dzięki temu możliwe jest wybranie bezpiecznej lokalizacji, która umożliwi zdobycie pozwolenia na budowę oraz decyzji środowiskowej.

Bezpieczeństwo nabiera namacalnej formy, gdy inwestycja wchodzi w fazę budowy. Zarówno projekt budowlany, jak i technologiczny, mają na celu zapewnienie bezpiecznej pracy stacji LNG. Dzieje się to na wielu poziomach. Projekt przewiduje m.in. budowę wanny awaryjnej, która nie dopuści do rozlania się LNG w przypadku rozszczelnienia instalacji, oraz ogrodzenia utrudniającego dostęp do niej osobom nieupoważnionym, co zmniejsza ryzyko wypadku lub nieuprawnionej ingerencji. Prace budowlane, a potem montaż stacji, prowadzone są pod ścisłym nadzorem, przez wykwalifikowaną kadrę i zgodnie z wewnętrznymi procedurami bezpieczeństwa. Etap budowy zamyka szereg inspekcji koniecznych do uruchomienia instalacji. Konieczne jest uzyskanie zgód ze strony nadzoru budowlanego, Państwowej Straży Pożarnej (PSP) czy wreszcie Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), który dokonuje technicznego odbioru inwestycji.

Warto podkreślić, że instalacje LNG budowane są z materiałów najwyższej jakości. Części i armatura dostarczane są przez sprawdzonych dostawców posiadających wszelkie niezbędne certyfikaty.

Bezpieczeństwo użytkowania instalacji LNG

Bezpieczeństwo inwestycji LNGDbanie o jakość na etapie wykonania daje solidną podstawę bezpiecznego i długotrwałego użytkowania. Ale to nie wystarczy. Konieczne jest cykliczne serwisowanie, które w przypadku DUON, prowadzone jest przez doświadczoną kadrę naszych służb technicznych operujących w kluczowych lokalizacjach na terenie kraju oraz sprawdzeni partnerzy serwisowi. Gęsta sieć serwisowa zapewnia możliwość szybkiej reakcji, co jest kluczowe, aby uniknąć przestojów oraz związanych z tym kosztów.

Jednak sprawny i cykliczny serwis to nie wszystko. Z pomocą przychodzi telemetria. Wykorzystując system czujników, dyspozytorzy, pracujący w trybie 24/7, zdalnie monitorują pracę wszystkich naszych instalacji. W ten sposób możliwe jest nie tylko szybkie wykrywanie awarii, ale także zapobieganie tym, które jeszcze nie nastąpiły.

System sprawdza się w praktyce. W ciągu 3 ostatnich lat stacje obsługiwane przez DUON nie odnotowały awarii, a najstarsze operują od blisko 18 lat. Co ważne, ceny usług serwisowych oraz napraw wliczane są w cenę paliwa. Taki system rozliczeń eliminuje ryzyko finansowe – koszty są przewidywalne.

Plan B – tymczasowe dostawy gazu

W uniknięciu skutków awarii pomaga “plan B”. Jego elementy widać już na etapie projektu i budowy, kiedy kluczowe elementy (np. parownice) montowane są parami. Niektóre duble wymuszone są przepisami prawa, inne wykonywane są jeśli klient tego potrzebuje. Poza systemami bezpieczeństwa, duplikowane bywają przede wszystkim elementy odpowiedzialne za utrzymanie ruchu, tj. zawory bezpieczeństwa czy przetworniki temperatury. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo przestoju instalacji w trakcie awarii, a w przypadku jej wystąpienia, ułatwiona jest wymiana niesprawnego elementu.

Jeśli pomimo monitoringu, dublowania i cyklicznego serwisu awaria jednak wystąpi, może zajść konieczność skorzystania z tymczasowych dostaw gazu.  W takim przypadku istnieje możliwość przepięcia zasilania na gaz dostarczany bezpośrednio z cysterny LNG.

Zabezpieczeniem na wypadek awarii jest również skład samego gazu. Aby umożliwić wyczucie potencjalnego rozszczelnienia, bez użycia specjalistycznej aparatury, LNG łączy się z tetrahydrotiofenem (THT), który nadaje mu charakterystyczny zapach. Spotkaliśmy się z praktyką, kiedy to rezygnowano z nawaniania paliwa w przypadku LNG stosowanego w przemyśle, gdzie standardowo wykorzystuje się detektory gazu połączone z systemami bezpieczeństwa. DUON stawia na nawaniane paliwa gazowego niezależnie od zastosowanego systemu bezpieczeństwa, co może okazać się bardzo przydatne w momencie zagrożenia.

Szkolenia i procedury bezpieczeństwa

Najsłabszą częścią każdego systemu bywają ludzie. Dlatego ważna jest ich edukacja i szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, które prowadzone są nie tylko dla pracowników DUON (serwisantów, kierowców), ale także osób zatrudnionych przez użytkownika instalacji LNG. Takie kursy prowadzone są we współpracy ze służbami BHP danego zakładu. Celem jest wykształcenie właściwych nawyków oraz uświadomienie procedur. Przykładem takiej procedury może być konieczność obecności 2 osób przy tankowaniu LNG, tak aby można było zareagować w przypadku np. zasłabnięcia.

W miejscowościach, które zasilamy w gaz, szkolone i wyposażane w niezbędny sprzęt są również jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych najbliższe danej lokalizacji. To one pojawią się na miejscu, w przypadku wystąpienia zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu.

Bezpieczeństwo dostaw

Doświadczona obsługa, najnowsza aparatura i zdublowane układy, wymagają jednak kolejnego czynnika, bez którego nie można mówić o zapewniającej poczucie bezpieczeństwa instalacji LNG. Chodzi o ciągłość dostaw paliwa. I tu przydaje się monitoring telemetryczny, dzięki któremu dyspozytorzy monitorują stany magazynowe i dostarczają LNG, gdy jest potrzebne.

Gaz pobieramy z wielu źródeł m.in. w Odolanowie, Grodzisku Wielkopolskim, Świnoujściu, Kłajpedzie, Zeebrugge, Rotterdamie i Kaliningradzie. Dzięki temu możemy zapewnić większą elastyczność dostaw i dopasować się do potrzeb klientów. Dobór odpowiedniego źródła daje klientowi niższą ceną, a nam umożliwia skrócenie czasu dostawy.

Bezpieczeństwo ważne jest także na etapie transportu. Współpracujemy z Transportowym Dozorem Technicznym i zatrudniamy wykwalifikowanych kierowców, którzy posiadają wymagane uprawnienia. Gwarancją bezpieczeństwa dostaw DUON Logistyka jest także zbiór procedur i instrukcji dotyczący przewozu substancji niebezpiecznych, a także Licencja na wykonywanie Międzynarodowego Przewozu Rzeczy. Więcej na temat bezpieczeństwa procesu logistycznego przeczytasz na naszym blogu.

Aby nawiązać z nami współpracę w zakresie budowy oraz obsługi instalacji LNG oraz, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat bezpieczeństwa – napisz lub zadzwoń. Nasi eksperci doradzą i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Kontakt dla klientów:
tel. +48 61 102 72 22
email: info@duon.pl

Przeczytaj również:

Sprawdź 10 rzeczy, które warto wiedzieć, żeby oszacować korzyści z gazu ziemnego

Zalety LNG

Czy przejście z lekkiego oleju opałowego na LNG się opłaca?

5 rzeczy, które trzeba rozważyć przed przejściem z diesla na gaz w napędzaniu pojazdów

W drodze do celu z DUON smartDRIVE