Jak wybrać dostawcę gazu LNG? Na co zwrócić uwagę?
W przypadku firm rozważających lub zdecydowanych na wykorzystanie LNG jako źródła zasilania, np. procesów produkcyjnych, dostawca paliwa to nie tylko jeden z kontrahentów, ale kluczowy partner, od którego zależy sprawna praca całego zakładu. Jak wybrać dostawcę gazu LNG? Na co zwrócić uwagę?
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę LNG jest na ustach wszystkich jako alternatywa, która ma zasilić europejski rynek energetyczny, niepewny dostaw ze wschodu. Ale LNG to nie novum. Wiele firm przemysłowych z powodzeniem stosuje go od lat do zasilania swoich procesów technologicznych. Inni dopiero przekonują się do tej formy. Jak przejść suchą stopą przez proces wyboru dostawcy? Na co zwrócić uwagę, by przede wszystkim cieszyć się komfortem i stabilizacją?
Wybór dostawcy LNG
Po pierwsze: doświadczenie dostawcy gazu
To cecha pożądana przy wyborze kontrahenta biznesowego nie tylko w przypadku dostawcy paliwa do zasilania. Liczba wdrożonych projektów o podobnej charakterystyce, które można omówić na etapie wstępnych rozmów z pewnością przyczyni się do wzrostu zaufania.
Bez wątpienia jednak to kluczowa kwestia – doświadczony dostawca potrafi przeprowadzić za rękę zarówno przez proces sprzedażowy, jak i następnie w razie potrzeby – budowę odpowiedniej infrastruktury. Wszelkie kwestie formalne nie są dla niego problematyczne, gdyż prawdopodobnie zmagał się z nimi wcześniej w przypadku innych klientów. Pamiętajmy, że potencjalnych spraw do rozstrzygnięcia może pojawić się sporo, tym bardziej istotne, by nie zaskoczyły one dostawcy LNG.
Po drugie: kompleksowość dostaw
Dodatkową ważną korzyścią jest outsourcing całego procesu, wówczas nie ma potrzeby angażowania własnego personelu, a to oznacza oszczędność czasu przeznaczonego na szkolenia, ale też możliwość skierowania pracowników do innych zadań.
Powierzając danemu partnerowi ważne zadania, chcemy wierzyć, że będzie on w stanie wesprzeć nas w obszarach, w których tego wsparcia będziemy potrzebować. Niewątpliwie wiele firm bardziej przychylnym okiem spogląda w kierunku przyszłych kontrahentów, którzy są w stanie zapewnić wsparcie kompleksowe, które obejmie m.in.:
- projektowanie i planowanie – odpowiednio zaplanowane działania pozwolą zaoszczędzić czas na każdym etapie inwestycji;
- finansowanie inwestycji – dobór najlepszej opcji spośród wielu dostępnych oraz elastyczność to istotne cechy (w tym ustalenie stałej, ostatecznej ceny budowy, np. wobec zmian cen materiałów);
- prowadzenie procesu inwestycyjnego – rola partnera to towarzyszenie w każdym kroku procesu, zadbanie nie tylko o sprawny proces sprzedaży;
- tymczasowe i awaryjne dostawy gazu – co zniweluje ewentualne przestoje, zapewniając ciągłość produkcji;
- planowanie dostaw – wyeliminuje niepewność wynikającą z kończących się zapasów.
Po trzecie: koszty dostawcy LNG
Zastanawiając się nad tym, jak wybrać dostawcę gazu LNG, warto pod uwagę brać takich kontrahentów, których sposoby finansowania będą elastyczne i korzystne dla inwestującego. Co mamy na myśli? Na przykład to, że nie zawsze trzeba ponosić pełne koszty instalacji. Dostawca może zapewnić rozliczenie kosztów budowy infrastruktury w cenie gazu, przy czym możliwe jest ustalenie opłaty tylko za amortyzację sprzętu w okresie jego eksploatacji. W przypadku zakończenia kontraktu dostawca, bez trudu przeniesie instalację do innej lokalizacji i zdejmie z odbiorcy niepotrzebne koszty.
Po czwarte: logistyka dostaw gazu LNG
Bez wątpienia dobre źródła i odpowiednio zorganizowana logistyka zapewniają odbiorcy spokój. Przede wszystkim gaz to energia, czyli kluczowy zasób dla firmy, którego nie może zabraknąć – warto zapytać o flotę cystern kriogenicznych i możliwość dostarczania paliwa do danej lokalizacji w celu zaspokojenia nagłych potrzeb w okresach zwiększonej konsumpcji. Aspekt ten wiąże się z kwestią źródeł paliwa – dodatkowe pytania o ich dywersyfikację na pewno nie zaszkodzą, a pozwolą upewnić się, że zasilanie firmy, a więc i jej los, znajduje się we właściwych rękach.
Zasadne wydaje się pytanie, czy w przypadku, gdy np. zawiedzie źródło w Świnoujściu, czy będzie musiał płacić dodatkowo za dostawy z portu w Rotterdamie. Bez fizycznie realizowanych dostaw z danych źródeł nikt nie ma możliwości nagłego poderwania floty i wysłania w dane miejsce… Trzeba mieć realizowany kontrakt, aby móc odbierać gaz.
Sprawdź, jak DUON dywersyfikuje źródła?
Po piąte: bezpieczeństwo dostaw gazu
Ten aspekt najczęściej świadczy o sposobie działania dostawcy. Jeżeli funkcjonuje w sposób transparentny, dbając o zdrowie swoich pracowników, ale też zabezpieczając osoby po stronie klienta, potwierdza to, że warto mu zaufać.
Co świadczy o profesjonalnym podejściu dostawcy gazu do kwestii bezpieczeństwa?
- otrzymane certyfikaty,
- przeprowadzone szkolenia pracowników dostawcy i pracowników klienta,
- współpraca z miejscową strażą pożarną.
Po szóste: kształtowanie cen dostaw LNG
Przejrzyste zasady – bez tego trudno mówić o partnerskich relacjach. Cena to często jeden z ważniejszych czynników wpływających na wybór danego kontrahenta. O ile na jej wysokość nie zawsze mamy wpływ, szczególnie w przypadku paliw, o tyle warto podjąć współpracę z transparentnym partnerem.
Jakie pytania zadawać przy wyborze dostawcy gazu?
- Czy cena oparta jest na TTF czy TGE?
- Czy przeglądy instalacji i inne niezbędne prace są wliczone w opłaty za paliwo, czy należy ponosić jeszcze inne koszty?
- Czy jest możliwość zabezpieczenia stałej ceny i na jaki okres?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dostaw gazu LNG w Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci doradzą i odpowiedzą na wszystkie pytania.
Kontakt dla klientów:
tel. +48 61 102 72 22
email: dystrybucja@duon.pl