Tymczasowe dostawy gazu – sposób na opóźnienie przyłączenia do gazociągu

W dobie transformacji energetycznej i walki z ociepleniem klimatu, wiele firm zastępuje węgiel mniej emisyjnym i sprawdzonym w praktyce gazem ziemnym. Inwestycja w niezbędną infrastrukturę to proces wymagający organizacji i planowania. Doświadczony zespół jest w stanie przeprowadzić go bez opóźnień. Chyba, że coś jest poza jego kontrolą. Co zrobić jeśli czas goni a operator gazociągu opóźnia przyłączenie firmy do sieci? Pomogą dostawy gazu w trybie tymczasowym.

Gaz ziemny, również w formie skroplonej czyli LNG, to sprawdzone paliwo, które wykorzystywane jest coraz powszechniej w energetyce przemysłowej, czyli w instalacjach, którymi przedsiębiorstwa zasilają swoje procesy technologiczne energią cieplną i/lub elektryczną.

Gaz ziemny wypiera węgiel kamienny ponieważ ta technologia jest znana i powszechnie stosowana od dawna. Firmy doceniają bezpieczeństwo i łatwość stosowania błękitnego paliwa. Do tego dochodzą korzyści dla środowiska. Spalanie gazu oznacza niższe emisje dwutlenku węgla niż to jest w przypadku węgla. Mocno obniżają się także ilość wydzielanych do atmosfery tlenków siarki, azotu i pyłów zawieszonych, które powodują znaczne pogorszenie jakości powietrza w rejonach uprzemysłowionych.

Powyższe cechy sprawiają, że firmy często wybierają przejście na zasilanie gazem ziemnym. Paliwo to łączy pewność i niezawodność, z możliwością sprostania rosnącym wymogom prawa unijnego i krajowego, stając się paliwem przejściowym na drodze do bezemisyjnej gospodarki. Świadczy o tym choćby rosnąca liczba inwestycji gazowych, realizowanych i zapowiadanych obecnie w Europie.

Gas and oil pipeline construction. Pipes welded together

Jak zasilić gazem w firmę?

Gaz ziemny może trafić do firmy w jednej z dwóch form, z których każda potrzebuje odpowiedniej infrastruktury:

    • gaz ziemny sieciowy – tłoczony do użytkowników końcowych (indywidualnych i firm) za pomocą systemu dystrybucyjnego gazu, czyli sieci gazociągów wysokiego, średniego i niskiego ciśnienia. Systemem zarządza narodowy operator – firma PSG oraz inni dystrybutorzy, tacy jak np. DUON. Aby podłączyć przedsiębiorstwo do sieci, należy uzyskać oficjalną zgodę operatora. Prawo jasno określa kształt procedury i obowiązujące terminy. W praktyce mogą jednak wystąpić opóźnienia, które mogą pozbawić firmę niezbędnego zasilania.
    • gaz skroplony – LNG (ang. liquefied natural gas) – gaz skroplony, który pod wpływem bardzo niskiej temperatury przyjmuje formę cieczy i ok. 600 razy zmniejsza swoją objętość umożliwiając transport np. za pomocą cystern. Ta forma sprawdza się wszędzie tam gdzie nie sięga rura, lub gdy lokalny gazociąg nie ma wystarczającej wydajności. Zanim gaz zasili zakładową kotłownię LNG musi ulec regazyfikacji, za którą odpowiada instalacja regazyfikacji LNG W tym procesie gaz w fazie ciekłej zyskuje ponownie formę lotną, stając się po prostu gazem ziemnym identycznym jak ten z gazociągu.

Opóźnienie gazociągu a tymczasowe dostawy

W przypadku użytkowania gazu ziemnego, podobnie jak w przypadku innych paliw, bezpieczeństwo to sprawa podstawowa. Proces budowy instalacji oraz infrastruktury podlega szczegółowym regulacjom. Oznacza to, że firma realizująca inwestycję jest zależna od tempa prac instytucji państwowych, a w przypadku gazu sieciowego, także od terminów ustalanych przez operatora systemu.

Odpowiedzią na opóźnienia mogą być tymczasowe dostawy gazu, które w okresie przejściowym łączą dwie opisane wyżej formy zasilania firm gazem ziemnym. W trybie tymczasowym firma może przez pewien czas zasilać swoje instalacje gazem ziemnym uzyskanym z LNG i regazyfikowanym na miejscu w instalacji tymczasowej. Gaz jest następnie wtłaczany do zakładowej instalacji gazowej i zasila dowolne urządzenia, tak jak byłoby to w przypadku podłączenia do gazociągu.

Tymczasowe dostawy gazu LNG mogą pomóc w dotrzymaniu terminów projektów transformujących energetycznie przedsiębiorstwa. To szczególnie ważne, gdy firmy są pod presją terminów wynikających np. z unijnego prawodawstwa, m.in. dyrektywy MCP, obowiązujących celów klimatycznych Wspólnoty, a w przyszłości negocjowanego właśnie pakietu zmian regulacji znanego pod nazwą “Fit for 55”.

Jak zrealizować dostawy w trybie tymczasowym? To prostsze niż się wydaje. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, gdzie opisujemy krok po kroku procedurę organizacji takich dostaw i zasadę ich działania.

W przypadku pytań zapraszamy również do kontaktu pod numerem telefonu tel. (+48) 61 102 72 22 lub poprzez mail biuro.logistyka@duon.pl.

Przeczytaj również:

Co to jest Fit for 55 i jak dotknie polskie firmy?

Audyt energetyczny – na czym polega i czy DUON może pomóc?

Skąd bierzemy gaz LNG?

Kategorie
Dla firmy
Tagi
#LNG #dostawygazu