Jak walczyć ze smogiem w domu?

Według najnowszych badań, najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce jest Nowy Targ, a ilość wdychanego przez jego mieszkańców smogu można porównać do wypalenia aż 22 papierosów dziennie. Fatalna jakość powietrza powinna skłonić każdego z nas nie tylko do refleksji, ale przede wszystkim do podjęcia konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska.


Jednym z najważniejszych powodów, dla którego stan polskiego powietrza wygląda tak dramatycznie, jest wciąż palenie węgla, drewna, a co najgorsze – śmieci i odpadów niedozwolonych – w „kopciuchach”. Te wciąż posiadają właściciele ponad czterech milionów domów w naszym kraju.

Smog to przede wszystkim źródło problemów z krążeniem, sercem, a także astmą, różnego rodzaju alergiami, chorobami płuc i nowotworami. W większości odpowiadają za nie pyły PM10 oraz rakotwórczy benzo[a]piren.

Zadbaj o otoczenie

Smog w domu

Szczególnie jesienią i zimą, kiedy smog staje się największym problemem, niewskazane jest wychodzenie na zewnątrz szczególnie dla dzieci, alergików i seniorów, a także intensywne wietrzenie pomieszczeń. O ile to możliwe, warto zadbać o zieleń przed domem – potrafi ona ograniczyć ilość pyłów wnikających do naszych mieszkań czy domów nawet o połowę.

Postaw kilka roślin

Istnieje kilka gatunków roślin, które posadzone we wnętrzu, znacznie przyczyniają się do jakości powietrza. Wśród nich znajduje się przede wszystkim wężownica (sansewieria), która filtruje powietrze oraz produkując nocą tlen, ułatwia zasypianie. Co więcej, pozytywnie wpływa na działanie dróg oddechowych, a także przyczynia się do poprawienia witalności. Ponadto jest łatwa w utrzymaniu i stanowi atrakcyjną dekorację wnętrza.

Inną rośliną, która oczyści zanieczyszczone powietrze, jest palma bambusowa. Eliminuje ona groźne dla naszego zdrowia związki takie jak m.in. tlenek węgla, benzen, formaldehyd, ksylen, chloroform.

Urządzenia filtrujące

Bardziej radykalnym posunięciem jest zakup urządzenia filtrującego, które może zlikwidować większość szkodliwych cząstek zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, jak pyłki, kurz czy roztocza. Niektóre z oczyszczaczy posiadają filtr węglowy, który oprócz podstawowej funkcji, eliminuje z powietrza dymu tytoniowego, uciążliwych zapachów czy perfum.

Dodatkowo

Podstawą jest oczywiście regularne odkurzanie i usuwanie kurzu z mebli, ograniczając przy tym użycie chemicznych detergentów. Warto też zadbać o odpowiednią temperaturę we wnętrzach, która powinna wynosić 21-22˚C w pokoju dziennym, a 18˚C w sypialni.

Kontakt dla klientów:
tel. +48 61 102 72 22
email: info@duon.pl

Przeczytaj również:

Emisja CO2 w Polsce

Gaz ziemny a ochrona środowiska

Jak oszczędzać gaz?

Jak właściwie użytkować instalację gazową?

7 najważniejszych zalet gazu ziemnego

Historia gazu LNG