LNG w sektorze spożywczym
LNG sprawdza się w wielu branżach, ale branża spożywcza jest stworzona do korzystania z tego paliwa. Poza podstawowymi zaletami, takimi jak niższa emisyjność i wygoda wykorzystania, które ułatwią dostosowanie się do regulacji UE, LNG posiada także szereg korzyści technologicznych. Czysty płomień, ułatwiający termiczną obróbkę żywności czy możliwość wspomagania produkcji chłodu. Co jeszcze daje zastosowanie LNG w sektorze spożywczym?
Gaz ziemny jest szeroko stosowany w wielu branżach, od przetwórstwa spożywczego aż po hutnictwo, w skrócie: wszędzie tam, gdzie potrzebna jest energia cieplna (ciepło technologiczne, para wodna, ciepła woda) lub elektryczna. W przypadku przemysłu spożywczego, LNG można wykorzystać, nie tylko do ogrzewania, ale również do wytwarzania ciepła technologicznego potrzebnego do czyszczenia linii technologicznych, dezynfekcji i odtłuszczania, a także obróbki termicznej żywności (parzenia, gotowania, wypiekania, wędzenia itp.).
Gaz ziemny jest także z powodzeniem wykorzystywany w suszarniach np. tytoniu i kukurydzy , czy szklarniach, gdzie ogrzewa i wspomaga wegetację roślin. Skąd coraz większe zainteresowanie i dlaczego warto skorzystać z zalet błękitnego paliwa?Z zalet gazu ziemnego można skorzystać nawet jeśli w okolicy nie ma dostępu do gazociągu. W takim przypadku gaz dostarczany jest w postaci skroplonej – LNG.
LNG w sektorze spożywczym – przewagi technologiczne
W przypadku branży spożywczej LNG ma także kilka ciekawych zalet z punktu widzenia technologii produkcji stosowanych w zakładach przetwórczych. LNG to paliwo czyste, którego płomień nie zostawia śladów węglowodorów na produkcie, nie zmienia smaku i nie generuje niebezpiecznych dla jakości produktu spalin. Oznacza to, że płomień z LNG może być wykorzystywany w procesach technologicznych np. opalaniu tusz, czy gotowych produktów.
LNG jest z powodzeniem stosowane w celach chłodniczych np. w produkcji mrożonek lub produktów wymagających zastosowania niskich temperatur np. w przetwórstwie ryb.
Co ciekawe może posłużyć nie tylko jako paliwo wykorzystywane do wytworzenia energii elektrycznej zasilającej klasyczne sprężarkowe agregaty chłodnicze. Skroplony gaz ziemny przechowywany jest w temperaturze -163°C- -140°C. Oznacza to, że chłód pochodzący z LNG można odzyskać, dzięki czemu możliwa jest produkcja chłodu o parametrach ok. 5-7°C, który można wykorzystać w procesach produkcyjnych zakładów przetwórczych.
LNG i eko wyzwania spożywki
Przedsiębiorstwa z różnych branż, w tym np. produkcji spożywczej muszą nie tylko dbać o swój bilans ekonomiczny, ale również bacznie przyglądać się emisji gazów i cząstek stałych. Skutecznie do tego mobilizują je przepisy ustanowione przez Komisję Europejską, w tym dyrektywa MCP, która szczegółowo określa standardy dotyczące spalania i emisji gazów do atmosfery, czy unijny pakiet Fit For 55, który wprowadzi szereg nowych obowiązków związanych z ochroną klimatu.
LNG w sektorze spożywczym przynosi realne korzyści finansowe związane z ekologią. Spalanie LNG oznacza niższe emisje dwutlenku węgla, tlenków azotu i siarki do atmosfery, a co za tym idzie, niższe koszty związane z ochroną środowiska. Argument ten nabiera znaczenia wraz ze wzrostem ceny praw do emisji CO2, która w maju 2022 r. wynosiła już ok. 80 EUR za tonę.
Wygoda użytkowania LNG w sektorze spożywczym
Instalacja gazowa zasilana gazem sieciowym lub LNG jest praktycznie bezobsługowa, zwłaszcza w porównaniu do kotłowni węglowych wymagających kadry, o którą coraz trudniej na rynku pracy. Pozwala to przenieść pracowników na mniej obciążające lub nieobsadzone dotąd stanowiska lub obniżyć zatrudnienie, zmniejszyć koszty i poprawić rentowność.
W praktyce bezobsługowa jest także przyzakładowa instalacja LNG. Cały proces logistyczny organizowany jest bowiem w taki sposób, że pracownicy zakładu nie muszą się zaangażować w jej obsługę, serwisowanie, a nawet nie muszą sprawdzać stanu zapasów paliwa. Dzięki zastosowaniu systemów telemetrycznych, ciężar bieżącej kontroli instalacji i zaopatrzenia spoczywa na dyspozytorach DUON.
Gaz oznacza też oszczędność miejsca. Kotłownia gazowa zajmuje go znacznie mniej w porównaniu do węglowej, a i samą obsługę możemy nazwać “czystą”.
LNG – Dodatkowe korzyści dla zakładów przetwórczych
Wprowadzając kogenerację, czyli skojarzoną produkcję energii elektrycznej i ciepła w jednym procesie spalania paliwa, przedsiębiorca może zdecydować się na różnego rodzaju technologie. Np. w branżach mleczarskiej i mięsnej najczęściej wybierany jest silnik spalinowy. Może być on zasilany skroplonym gazem ziemnym lub gazem z sieci. Paliwo do kogeneracji dostarcza DUON.
Koszty związane z inwestycją zwracają się w zaledwie kilka lat.
Wpływ na to ma zwolnienie z opłaty mocowej i brak konieczności zakupu energii elektrycznej z sieci – w końcu zakład produkuje swój własny prąd. Dodatkowo państwo promuje to rozwiązanie i zapewnia dofinansowania do wyprodukowanej w CHP energii elektrycznej w postaci premii kogeneracyjnej i premii gwarantowanej.
Jak wysokie mogą być premie? Chcesz wiedzieć więcej porozmawiaj z naszym ekspertem, ale najpierw przygotuj się do rozmowy.