Jak oszczędzać gaz?
Wraz z nadejściem zimy zastanawiamy się, w jaki sposób oszczędzać gaz, a tym samym zmniejszyć swoje rachunki. Istnieje kilka sposobów na to, aby sprostać temu wyzwaniu.
Oszczędność w kuchni
O domowy budżet możemy zadbać, zwracając większą uwagę na to, jak wykonujemy codzienne czynności w kuchni. Podczas gotowania jest to przede wszystkim dopasowanie wielkości garnka do palnika – nie bez powodu mają one różne rozmiary. Oczywistym, aczkolwiek często pomijanym sposobem na oszczędność, jest gotowanie takiej ilości wody, ile faktycznie potrzeba, a w przypadku czajników – używanie gwizdka. Dobrze jest również korzystać z naczyń do gotowania na parze, które dzięki temu, że są wielopoziomowe, pozwalają na użycie tylko jednego palnika.
Sprawdzi się też gotowanie pod przykryciem, które pozwoli na jednorazowe zaoszczędzenie kilku minut, co następnie przekłada się na godziny. Zmniejszyć rachunki może nawet solenie wody po doprowadzeniu jej do wrzenia, zmniejszanie płomienia po zagotowaniu, a także używanie garnków ze stali szlachetnej, które wykorzystują o 36% mniej energii niż zwykłe emaliowane.
Ogrzewanie wody
Podstawowymi sposobami na oszczędność nie tylko zużycia gazu, ale i wody, są na przykład rezygnacja z kąpieli i korzystanie wyłącznie z prysznica (gdy wanna pochłania ok. 150 l wody, podczas prysznica zużywamy jej 3 razy mniej) czy wymiana starych bojlerów na nowe – z termostatami.
Inne możliwości zmniejszenia zużycia gazu, to ograniczenie zmywania pod bieżącą wodą, zmniejszanie temperatury wody podczas codziennych czynności czy wyłączanie pieca na noc.
Ogrzewanie domu
Zimą powinniśmy szczególnie zadbać o sposób wietrzenia pomieszczeń. Zamiast uchylać okna – co może doprowadzać do wyziębienia mieszkania – wystarczy otworzyć je szeroko na 10 minut. Dzięki temu nastąpi wymiana powietrza, a jednocześnie wnętrze nie traci temperatury.
Należy też unikać zasłaniania grzejników zasłonami i meblami oraz suszenia na nich ręczników czy bielizny, co powoduje 20-procentową utratę energii. Ważne jest to, aby pomieszczenia, w których utrzymujemy niższą temperaturę były zamknięte, a tym samym nie wyziębiały pozostałych części domu lub mieszkania. W kuchni ogrzewanie warto ustawić na ok. 14 stopni, gdyż gotowanie powoduje wystarczające ciepło w jej wnętrzu.
Dobrze jest zadbać również o izolację termiczną rur przechodzących przez zimne i niezamieszkane pomieszczenia, jak piwnica czy garaż. W przypadku odsłoniętej instalacji, może uciec nawet 60% ciepła.
Trzeba też zwrócić uwagę na uszczelnienie okien i drzwi. Ważne jest wykonanie tego przed pojawieniem się mrozów, które osłabiają działanie tych rozwiązań.
Gaz możemy zatem oszczędzać na wiele sposobów, a większość z nich to jedynie kwestia zmiany przyzwyczajeń. Warto zacząć robić to już od dziś, bo nawet jeden sezon może przynieść nam spore korzyści finansowe.
Kontakt dla klientów:
tel. +48 61 102 72 22
email: info@duon.pl