DUON Dystrybucja głównym odbiorcą LNG od PGNiG

Spółki zawarły siedmioletni kontrakt, którego łączny wolumen wynosi ponad 150 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To największa umowa na sprzedaż LNG podpisana do tej pory przez PGNiG SA.

Cieszymy się z tego, że będziemy współpracować z DUON przez następne siedem lat. Nasze firmy są pionierami rynku LNG w Polsce powiedział Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. handlowych. – Podpisana dziś umowa potwierdza, że pod względem jakości paliwa, bezpieczeństwa dostaw oraz poziomu obsługi klienta oferta PGNiG jest bezkonkurencyjna. Osobiście cieszę się, że kolejni odbiorcy LNG w Polsce decydują się na zaopatrywanie u polskiego dostawcy, jakim jest PGNiG.

DUON wspólnie z PGNiG od samego początku budował rynek LNG w Polsce. Liczymy, że nasza dalsza współpraca spowoduje zdecydowane wzmocnienie tego segmentu dostaw gazu do odbiorców końcowych – stwierdził Krzysztof Kowalski, Prezes Zarządu DUON Dystrybucja.

Umowa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2026 roku. Na jej podstawie PGNiG będzie głównym sprzedawcą LNG dla DUON Dystrybucja. Dostawy paliwa będą realizowane z terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz zarządzanych przez PGNiG zakładów produkujących i przeładowujących gaz skroplony. Do tej pory Duon Dystrybucja kupował LNG nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Import LNG – PGNiG

PGNiG jest największym importerem LNG w Polsce. Kupowany przez Spółkę gaz skroplony pochodzi z Kataru, Norwegii i USA. W ciągu trzech kwartałów 2019 roku PGNiG sprowadziło przez terminal w Świnoujściu prawie 1,8 mln ton LNG. Większość paliwa jest regazyfikowana i wprowadzana do sieci, jednak część jest dostarczana klientom w postaci skroplonej za pomocą autocystern. Wolumen załadunków LNG w Świnoujściu przekroczył już 100 tys. ton. Odbiorcami gazu są zarówno klienci końcowi, jak i firmy prowadzący dalszy obrót paliwem.

DUON Dystrybucja realizuje dostawy gazu sieciowego i skroplonego poprzez własną infrastrukturę, to jest poprzez sieci dystrybucyjne oraz stacje regazyfikacji gazu LNG. Obecnie Spółka posiada ponad 680 km własnych gazociągów, w tym w 12 lokalizacjach sieciowych przyłączonych do krajowego systemu gazowego oraz z 19 stacji regazyfikacji. DUON Dystrybucja dostarcza gaz do ponad 7000 odbiorców, z czego ponad 10% to odbiorcy instytucjonalni a pozostali to gospodarstwa domowe. Spółka oferuje usługi transportu LNG oraz usługę tzw. zasilania tymczasowego, czyli okresowego dostarczania gazu ziemnego w czasie modernizacji albo awarii systemów gazowych.

duon-wspolpraca-z-pgnik

Kontakt dla klientów:
tel. +48 61 102 72 22
email: info@duon.pl

Przeczytaj również:

Branże wybierające LNG, czyli z jakimi branżami współpracujemy

Jak przebiega współpraca z dostawcą LNG? – na przykładzie DUON

DUON Dystrybucja dostarcza gaz ziemny do Gospodarstwa Ogrodniczego Piotr Kociszewski

Efektywna rewolucja – wykorzystanie LNG w przemyśle mięsnym

Setki dostaw, nowe kontrakty, ekologiczne rozwiązania – DUON podsumowuje 2020 rok

DUON Dystrybucja dostarczy gaz ziemny do Grupy Producentów Rozsad Krasoń sp. z o.o.

Grupa Tarczyński SA stawia na LNG

20 lat DUON Dystrybucja sp. z o.o.

DUON partnerem strategicznym Kongresu Mięsnego 2020

Dwie spółki ciepłownicze z Grupy GGE sprzedane – postawiliśmy kolejny krok w kierunku odejścia od węgla m.in. na rzecz gazu LNG