Wszystko o zastosowaniu LNG w przemyśle

Zapoznaj się z materiałami na temat stosowania LNG w praktyce, zarówno na etapie wejścia, jak i używania tego paliwa na co dzień. Porównaj ją z innymi technologiami energetycznymi.

Zapytaj o plan przejścia na LNG

Dlaczego warto to przeczytać?

Zużywasz ponad 1,5 GWh energii rocznie z węgla, gazu ziemnego, LPG, lekkiego oleju opałowego lub innego źródła? Poszukujesz rozwiązań, które zasilą procesy produkcyjne w Twojej firmie i pomogą przeprowadzić jej transformację energetyczną? Porównujesz dostępne technologie? Zastanawiasz się, czy LNG spełni Twoje oczekiwania?

Jesteś w dobrym miejscu.

Przygotowaliśmy dla Ciebie wygodny przewodnik po treściach, które przybliżają tematykę wykorzystania skroplonego gazu ziemnego w bardziej szczegółowy sposób. Liczymy, że ułatwią Ci one optymalny wybór technologii energetycznej dla Twojej firmy.

Co znajdziesz na tej stronie?

Zapraszamy do zapoznania się z naszym kompleksowym przewodnikiem, który zawiera najważniejsze zagadnienia opisujące zastosowanie LNG w praktyce.  Poniżej znajdziesz materiały, z których dowiesz się, jak wykorzystywany jest skroplony gaz ziemny w różnych sektorach przemysłu i jakie branże są nim zasilane. Opiszemy case study użytkowników skroplonego gazu ziemnego. Dowiesz się, jaki jest koszt instalacji LNG i ocenisz opłacalność inwestycji. Opiszemy, jak kształtowana jest cena skroplonego gazu ziemnego i jakie czynniki na nią wpływają.

Cały materiał podzieliliśmy na sekcje, żeby ułatwić dotarcie do informacji, które Cię interesują.

LNG – case study

Jak zacząć korzystanie z LNG?

Jak wygląda współpraca z dostawcą LNG?

Czy LNG sprawdzi się w mojej firmie?

LNG a inne paliwa

Cena LNG

LNG – case study

LNG to sprawdzona, wygodna i bezpieczna technologia, która ma wiele zastosowań. DUON dostarcza to paliwo dla wielu branż, m.in. są to firmy z sektora budowlanego, rolniczego, przetwórstwa spożywczego. To również branże: meblarska, mleczarska, mięsna, tytoniowa, ogrodnicza, a także transportowa, w tym bunkrowanie statków morskich. Wiele podmiotów, różnorodne potrzeby i jedno paliwo, które je zaspokaja. Poniżej znajdziesz kilka materiałów, które pokażą, z kim pracujemy i jak poszczególne branże mogą wykorzystać konkretne zalety skroplonego gazu ziemnego.

1. Jakie branże korzystają z LNG?

W tym artykule znajdziesz przegląd branż, którym dostarczamy LNG wraz z określeniem udziału w wolumenie liczonym w GWh. Opisujemy też pokrótce zalety skroplonego gazu ziemnego dla branż: spożywczej, budowlanej i ogrodniczej.

Technologist and baker inspect the bread production line at the bakery.

2. Przemysł spożywczy a LNG

Dzięki temu artykułowi dowiesz się więcej o wykorzystaniu LNG przez firmy branży spożywczej. Dlaczego ważny jest czysty płomień i jak zaoszczędzić energię, dzięki kogeneracji. Zwracamy uwagę na przewagi technologiczne skroplonego gazu ziemnego, wygodę jego użycia i korzyści, jakie daje w kontekście wyzwań ekologicznych, które stoją przed całym sektorem przetwórstwa żywności w związku z regulacjami UE. 

3. LNG w branży mięsnej

Tu więcej szczegółów na temat wykorzystania LNG w zakładach mięsnych. Artykuł zawiera odpowiedzi na szereg pytań, które stawiają nam przedstawiciele tej branży podczas spotkań biznesowych czy na konferencjach.

mięso
Kogeneracja_szklarnia

4. LNG w ogrodnictwie

Skroplony gaz ziemny w tej branży sprawdza się szczególnie dobrze jako paliwo zasilające układy kogeneracyjne, które pozwalają oświetlić i ogrzać wielkopowierzchniowe szklarnie oraz dostarczyć dwutlenek węgla wspomagający rozwój roślin.

5. Jak wykorzystuje się LNG w przemyśle?

Tu nieco szersze spojrzenie na zastosowania skroplonego gazu ziemnego w zakładach przemysłowych. Zasilanie instalacji w ciepło technologiczne, parę wodną i energię elektryczną, produkcja chłodu, paliwo dla transportu, rezerwa mocy, a nawet surowiec do produkcji. Jedno paliwo, wiele ról i możliwości. 

przemysł
WOSEBA 3

6. Czy LNG może stanowić rezerwę mocy?

W artykule podajemy argumenty, dlaczego skroplony gaz ziemny może spełniać funkcję rezerwy mocy i dlaczego jest to trudna sztuka. Amortyzacja sprzętu i wyzwania logistyczne powodują, że można to zrobić, ale pod pewnymi warunkami. Odbiorca musi być m.in. w stanie zadeklarować zakup określonego wolumenu nawet w przypadku, gdy zasilanie awaryjne nie będzie konieczne. Tego typu rozwiązanie może sprawdzić się szczególnie w tych przypadkach, gdzie przerwanie produkcji cyklu produkcyjnego jest szczególnie drogie z powodów technologicznych lub presji czasu. 

Jak zacząć korzystanie z LNG?

Kiedy mogę zacząć, ile to kosztuje, na czym polega proces i jakie kompetencje muszę posiadać w zespole, aby móc go przeprowadzić? To tylko niektóre pytania zadawane naszym doradcom przez firmy rozważające wykorzystanie skroplonego gazu ziemnego. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku, ale poniższe materiały pozwolą uzyskać wstępne rozeznanie w najważniejszych kwestiach. 

1. Koszt instalacji LNG

Koszt instalacji LNG zależy od wielu czynników. Wielkość przedsiębiorstwa i ilość zużywanej energii wpływają na wielkość instalacji oraz wartość inwestycji. Trzeba wziąć też pod uwagę prace ziemne, których koszt stanowi ok. 20 proc. kosztów prac konstrukcyjnych. Wielkość inwestycji może wynosić ok. 1,5 mln zł w przypadku mniejszych instalacji i nawet kilka milionów w przypadku większych, posiadających większą liczbę zbiorników kriogenicznych. Na rynku dostępnych jest jednak wiele modeli finansowania, w tym takie, w których użytkownik nie musi od razu ponosić kosztów całej instalacji, a jedynie np. koszty jej amortyzacji w okresie użytkowania. W tekście przybliżamy też tematykę kosztów serwisowania. 

2. Ile trwa przejście na LNG? Etapy inwestycji w LNG

Ile trwa proces wdrożenia LNG w firmie? W sprzyjających warunkach nawet ok. 10 miesięcy, ale oczywiście to zależy. W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat. Przybliżamy w nim każdy z 4 etapów projektu wdrożenia skroplonego gazu ziemnego. Wyjaśniamy, jakie czynniki wpływają na jego wydłużenie, jak ustrzec się opóźnień oraz to, że Twoja firma nie musi sama przeprowadzać tego projektu. To ostatnie jest ważne, jeśli brakuje Ci doświadczeń w prowadzeniu tego typu projektów lub Twój zespół ma za dużo pracy w innych obszarach.

3. LNG od ręki – czy można zacząć używać LNG od razu? 

W niektórych sytuacjach możemy rozpocząć dostawy skroplonego gazu ziemnego bardzo szybko. W przypadku awarii rurociągów, ich konserwacji czy wprowadzenia ograniczeń w poborze gazu z sieci gazociągowej możemy zastosować dostawy LNG w trybie tymczasowym. Realizowane są one za pomocą instalacji tymczasowych – mobilnych lub stacjonarnych. DUON jest liderem tego segmentu usług w Polsce. Od niedawna, opierając się na tej technologii, oferujemy potencjalnym klientom możliwość testowania LNG. Jest to pomocne przed ostateczną decyzją o wejściu w tę technologię. 

WhatsApp Image 2022-08-18 at 08.55.45 (1)

Jak wygląda współpraca z dostawcą LNG?

Wybór paliwa to nie wszystko. Ktoś je musi dostarczać. Od pracy dostawcy energii zależy przecież większość krytycznych procesów w wielu firmach. Jak wybrać partnera, jakie cechy i rozwiązania powinien mieć dostawca energii. Odpowiedzi zebraliśmy w poniższych artykułach.

1. Proces logistyczny LNG – jak powinna wyglądać współpraca z dostawcą paliwa?

Dostawca energii ma kluczowy wpływ na zapewnienie ciągłości produkcji i bezpieczeństwa z firmie. W tym artykule opisujemy, jak wygląda bieżąca współpraca z DUON. Wyjaśniamy, dlaczego odbiorca skroplonego gazu ziemnego nie musi przejmować się stanami LNG w swoich zbiornikach ani bieżącymi rozliczeniami za transport. Przybliżamy też pracę naszej dyspozytorni, która za pomocą rozwiązań telemetrycznych na bieżąco kontroluje stan urządzeń.

2. Jak wybrać dostawcę LNG?

Dostawca skroplonego gazu ziemnego to ważny partner w firmie, która opiera swoją energetykę na tym paliwie lub stosuje ją jako rezerwę mocy. Doświadczenie, kompleksowość, pewność dostaw, bezpieczeństwo i pomoc w zdobyciu finansowania, to cechy odpowiedniego partnera. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy LNG. 

LNG alternatywne paliwo
skąd pozyskujemy skroplony gaz ziemny

3. Terminale LNG – skąd pozyskujemy skroplony gaz ziemny?

Dostawca LNG to ważny partner w firmie, która opiera swoją energetykę na tym paliwie lub stosuje ją jako rezerwę mocy. Doświadczenie, kompleksowość, pewność dostaw, bezpieczeństwo i pomoc w zdobyciu finansowania, to cechy odpowiedniego partnera. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy skroplonego gazu ziemnego.

4. Bezpieczeństwo wykorzystania LNG

W naszej branży bezpieczeństwo (inwestycyjne, technologiczne, finansowe czy w obszarze BHP) to jedno z najważniejszych zagadnień. Sprawdź, jak dbamy o nie na różnych etapach korzystania ze skroplonego gazu ziemnego. 

bezpieczeństwo LNG

Czy LNG sprawdzi się w mojej firmie?

Nawet jeśli znamy już zalety i wady poszczególnych rozwiązań, zawsze pojawia się to najważniejsze pytanie, czy dana technologia energetyczna sprawdzi się w moim konkretnym przypadku. Oczywiście to zależy. Poniżej kilka materiałów, które ułatwią zdobycie odpowiedzi. Przygotowaliśmy m.in. test, który pozwoli na wstępne ustalenie przydatności skroplonego gazu ziemnego jako rozwiązania Twoich wyzwań oraz informację o tym, jak sprawdzić LNG w praktyce przed podjęciem decyzji inwestycyjnej i podpisaniem długotrwałego kontraktu.

czy lng jest dla mnie

1. Czy LNG jest dla mnie? – sprawdź w 7 minut

LNG to skroplony gaz ziemny, więc co do zasady może być wykorzystywany wszędzie tam gdzie błękitne paliwo. Warto jednak przeanalizować, czy to dobre rozwiązanie w Twojej firmie. Zapoznaj się z artykułem, który przybliży czynniki wpływające na wykorzystanie skroplonego gazu ziemnego. Możesz tu też pobrać krótki test, który pomoże dokonać bardzo wstępnej oceny, przydatnej przed rozmową z naszymi specjalistami. 

2. Czynniki wpływające na opłacalność LNG

Projekty energetyczne są skomplikowane i wiele od nich zależy. Dlatego zawsze trzeba dokładnie zbadać sytuację konkretnego podmiotu przed zaoferowaniem mu danego rozwiązania. Proces wdrożenia zaczyna się od długiej i konkretnej rozmowy o potrzebach w danej lokalizacji. W tym artykule wyjaśniamy, jakie informacje warto zebrać, aby szybciej uzyskać konkretne odpowiedzi. To zarazem lista rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, rozważając opłacalność wykorzystania LNG i gazu ziemnego.

czy ing się opłaca
SKARŻYSKO KAMIENNA 1

3. Testy LNG – czy mogę wypróbować LNG w swojej firmie?

Nigdy nie wiesz, dopóki nie spróbujesz. Nawet najbardziej zaawansowane symulacje nie mogą się równać ze sprawdzeniem czegoś w praktyce. Od niedawna w DUON oferujemy możliwość przetestowania skroplonego gazu ziemnego w konkretnej lokalizacji. Test może trwać jeden dzień do  nawet kilku miesięcy. Wszystko zależy od ustalonych warunków współpracy. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polegają testy oraz jak rozpocząć ich przygotowanie. 

4. Webinar – jak przetestować LNG?

Podczas webinaru nasz specjalista przybliża tematykę stosowania skroplonego gazu ziemnego w firmie oraz wyjaśnia, na czym polegają testy LNG. Przejdź na stronę, podaj nam kontakt do siebie i pobierz nagranie webinaru. 

lng jako alternatywa

LNG a inne paliwa

Czym zasilać firmę? Zostać przy węglu? Zastosować gaz ziemny z sieci? A może jednak LNG, LPG, lekki olej opałowy czy np. biomasę? Jaką technologię wybrać, aby wytworzyć ciepło technologiczne lub parę wodną do zasilania procesów technologicznych w najbardziej optymalny w Twoim przypadku sposób? Przygotowaliśmy kilka materiałów, które ułatwią znalezienie odpowiedzi.

lng a inne paliwa

1. Porównanie paliw –  LNG a inne paliwa – pobierz e-book

Jest wiele czynników, poza ceną, które musisz wziąć pod uwagę, porównując paliwa, z których chcesz wytwarzać energię cieplną na potrzeby swoich procesów technologicznych. Koszty obsługi, koszty emisji gazów cieplarnianych, normy emisji pyłów i toksyn itp. W pozacenowym porównaniu paliw przybliżamy tę tematykę. Przygotowaliśmy też podsumowanie w formie e-booka: 12 stron, 5 paliw, 3 obszary i kilkadziesiąt aspektów, w których porównujemy LNG, LPG, węgiel kamienny, lekki olej opałowy i biomasę.

2. LNG a LPG

W tym artykule porównujemy cechy i zastosowanie LNG i LPG. Opisujemy, czym się różnią te dwa paliwa oraz jakie jest ich zastosowanie.

3. LNG a lekki olej opałowy

Czym różni się zastosowanie skroplonego gazu ziemnego od lekkiego oleju opałowego? W artykule analizujemy aspekty cenowe i pozacenowe. Porównanie cen dotyczy lat 2018–2021, kiedy średnia oszczędność w użyciu skroplonego gazu ziemnego w porównaniu z LOO wynosiła ok. 32 proc. I choć sytuacja zmieniła się diametralnie w okresie postpandemicznym i z powodu nieodpowiedzialnego zachowania dostawcy, jakim jest Rosja, to jednak wraz z obniżaniem cen gazu ziemnego i LNG ponownie obserwujemy przechylanie się szali na korzyść skroplonego gazu ziemnego. 

4. LNG a gaz sieciowy z gazociągu – LNG jako rezerwa mocy

LNG z powodu kosztów związanych z dodatkową infrastrukturą będzie droższy niż gaz ziemny z sieci, ale są sytuacje, w których warto te dodatkowe opłaty ponieść. Kiedy i w jakich warunkach skroplony gaz ziemny może sprawdzić się jako alternatywa dla gazociągu? O tym piszemy w tym artykule.

czym jest gaz sieciowy

Cena LNG

Ile kosztuje LNG i jak wypada w porównaniu z innymi paliwami? To jedno z kluczowych pytań. Odpowiedź zależy od sytuacji danej firmy i szeregu konkretnych czynników. Przygotowując koncepcję przejścia na skroplony gaz ziemny, analizujemy je szczegółowo. Jednak już teraz możesz zapoznać się z kilkoma artykułami, które pomogą w podjęciu decyzji.

od czego zależy cena gazu

1. Od czego zależy cena LNG?

Cena skroplonego gazu ziemnego zależy przede wszystkim od tego, za ile kupuje ją DUON, w skrócie od notowań TTF Daily Natural Gas Future, czyli indeksu publikowanego przez holenderską giełdę, do których doliczamy marżę kwotową zdefiniowaną w umowie. Model jest prosty. W tym artykule wyjaśniamy, jak kształtowana jest wysokość marży i co ona zawiera.

2. Dlaczego opieramy cenę LNG na notowaniu TTF

Dlaczego stosujemy notowania giełdy holenderskiej, a nie indeks Towarowej Giełdy Energii w Warszawie? Dla dobra klienta. Indeks holenderski zapewnia większą elastyczność cen. Dzięki temu możemy szybciej dostosowywać je do sytuacji rynkowej, czyli obniżać, gdy paliwo tanieje na giełdach. Jeśli chcesz wiedzieć, jak to działa, zapoznaj się z naszym artykułem porównującym oba indeksy. 

Lorem ipsum dolor sit amer 999 €/kg
Lorem ipsum dolor sit amer 999 €/kg
Lorem ipsum dolor sit amer 999 €/kg

Historia zmiany stawek

3. Jak zabezpieczyć się przed wahaniami cen LNG? Hedging cen gazu i LNG

Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie i inne zjawiska geopolityczne przekładają się na znaczne wahania cen wszystkich paliw, w tym również gazu ziemnego i skroplonego gazu ziemnego. Jak zapewnić przewidywalność kosztów w takiej sytuacji? W przypadku skroplonego gazu ziemnego może pomóc strategia hedgowania cen, którą stosujemy w przypadku niektórych klientów. Na naszym blogu dowiesz się, na czym to polega.

Abstract financial candlestick chart with line graph and stock numbers in Double exposure style background

Przeczytaj również:

Branże wybierające LNG, czyli z jakimi branżami współpracujemy

LNG w sektorze spożywczym

Efektywna rewolucja – wykorzystanie LNG w przemyśle mięsnym

LNG w przemyśle – kiedy się sprawdza?

Czy LNG sprawdzi się jako paliwo awaryjne na wypadek wprowadzenia stopni zasilania?

Ciężarówki na LNG – Dlaczego wybraliśmy gaz do napędu ciężarówek?

Bunkrowanie statków LNG – czyli dlaczego warto postawić na statek LNG?

Ile kosztuje instalacja LNG? Sprawdź!

Jak wygląda proces budowy instalacji LNG?

Tymczasowe dostawy gazu – dowiedz się, jakie są kolejne kroki i przetestuj LNG w Twojej firmie

Testy LNG – czyli jak wypróbować LNG w praktyce?

LNG z DUON to pewność dostaw, czyli kulisy procesu logistycznego

Jak wybrać dostawcę gazu LNG? Na co zwrócić uwagę?

Skąd bierzemy gaz LNG?

Bezpieczeństwo inwestycji w LNG

Czy LNG jest dla Ciebie? – dowiedz się w 7 minut

10 rzeczy, aby ocenić korzyści z LNG i gazu ziemnego

Testy LNG – czyli jak wypróbować LNG w praktyce?

Czym zasilać firmę? LNG, LPG, olej opałowy czy węgiel? – pobierz pozacenowe porównanie paliw

Różnica między LNG a LPG

Czy przejście z lekkiego oleju opałowego na LNG się opłaca?

Dlaczego LNG może zastąpić gazociąg?

Cena LNG – co się na nią składa?

Indeksy cenowe dla LNG: TTF vs. TGE – analiza wyboru

Hedging cen gazu – jak zabezpieczyć się przed zmianami cen surowca?